יהלומי זיקית – אין צבעים כאלה

אתה נמצא כאן: ראשי \ גמולוגיה \ יהלומי זיקית – אין צבעים כאלה
יהלומי זיקית
25 אפריל 2016 - 14:52, הכותב , בתאריך גמולוגיה, מידע מקצועי, אין תגובות

נכתב על ידי רוני פרנסקי.

יהלום הוא אחד החומרים המיוחדים ביותר שקיימים בטבע. הוא ידוע לכל בתור החומר הקשה ביותר בטבע. היהלום מורכב כמעט אך ורק מפחמן טהור ויש לו יכולת החזרת אור מרשימה. אך יש עוד תכונה מיוחדת שקיימת בחלק מהיהלומים והיא נדירה ומיוחדת- חלק מהיהלומים יכולים להחליף את צבעם.

מהם יהלומי זיקית -Chameleon Diamond

 יהלומי זיקית (chameleon diamond) הם יהלומים ממשפחת יהלומי הפנסי הצבעוניים. זהו הכינוי בעברית ליהלומי קמליון הנדירים. בדומה לזיקית, יהלומים מסוג זה מסתגלים לסביבתם ומשנים את צבעם. לא מדובר בטיפול או בהתערבות כימית – השינוי טבעי לחלוטין.

השינוי מתרחש כאשר היהלום נחשף לתנאים שונים. יהלום זיקית, לאחר שהייה ממושכת בחשיכה (בבריפקה או בכספת למשל) ישנה  את צבעו באופן זמני. לאחר שהיהלום יצא וייחשף לאור, הוא ישנה את צבעו חזרה לירוק באופן הדרגתי. תכונה זו, של שינוי צבע בעקבות שינוי תנאי התאורה נקראת פוטוכרואיזם (Photochroism). גם חום משפיע על יהלום הזיקית. רוב יהלומי הזיקית משנים את צבעם בחימום של כ-150 מעלות. תכונה זו נקראת טרמוכרומיזם (Thermochromism).

במחקר שערך ה-GIA, בו נבדקו 39 יהלומי זיקית, התגלו שתי קבוצות מרכזיות: הראשונה היא "הקבוצה הקלאסית" – יהלומים בצבע ירקרק-צהבהב, המזכיר ירוק זית, אשר משנים את צבעם לגווני חום-צהוב. הקבוצה השנייה היא "הקבוצה ההפוכה" – יהלומים צהובים-כתומים עם רכיב צבע אפור או ירקרק, שמשנים את צבעם לירוק-צהבהב. האחרונים נקראים כך משום שהגוון אליו הם משנים את צבעם מזכיר את הגוון המקורי של הקבוצה הקלאסית.

בסרטון- יהלום זיקית משנה את צבעו בעקבות חימום

מה גורם לשינוי הצבע?

הגורם לשינוי הצבע אינו לחלוטין מובן למדע. אחת ההשערות לגבי הסיבה לתופעה זו נעוצה בהרכב הכימי של היהלום. במחקרים שנעשו ביהלומי זיקית נמצא שישנו ספקטרום בליעת אור האופייני ליהלומי הזיקית. על פי השערת החוקרים, הספקטרום אינו קבוע ובליעה סלקטיבית של אור הוא הגורם לשינוי בצבע. כאשר היהלום מתחמם או מוחזק בחושך ספקטרום הבליעה משתנה.

בשבוע היהלומים שנערך בחודש פברואר האחרון בבורסת היהלומים, הוצע למכירה יהלום זיקית נדיר בליטוש עגול, נטול פגמים פנימיים. משקלו של היהלום 7.84 קראט והוא שובץ בטבעת זהב וסביבו יהלומים ורודים קטנים. יהלום הזיקית מוערך בכ-300,000 דולר.

יהלום קמיליון

לכתבות נוספות בנושא גמולוגיה לחצו כאן!

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן