מכונות לזיהוי יהלומים סינטטיים

אתה נמצא כאן: ראשי \ יהלומים סינטטיים \ מכונות לזיהוי יהלומים סינטטיים
יהלום סינטטי כחול

נכתב על ידי רוני פרנסקי.

בעולם היהלומים ואבני החן, היה קיים מאז ומעולם צורך להגן על הסוחרים והצרכנים מפני זיופים, חיקויים וניסיונות הונאה. עם השנים השתכללו היכולות הטכנולוגיות לזיהוי חיקויים של יהלומים ואבני חן, אך עם זאת השתפרה גם היכולת ליצר חיקויים ותחליפים ברמה גבוהה. בשנים האחרונות הולך וגובר החשש של העוסקים בענף ושל הצרכנים הפרטיים מפני היהלומים הסינטטיים, יהלומים המגודלים במעבדה ואינם יהלומים טבעיים. עם השנים חודרים היהלומים הסינטטיים לשוק, מערבוב בין יהלומים סינטטיים לבין יהלומים טבעיים בשקיות של אבנים קטנות ועד לשיבוץ יהלומים סינטטיים בתכשיטים. כמובן שעל פי חובת הגילוי הנאות המחויבת על פי חוק (חובת גילוי נאות 1995) ועל פי חוקי הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים WFDB יש לידע את הלקוח על כך שיהלום הוא יהלום סינטטי ולא טבעי, אך עלינו לוודא שבידינו מצויים הכלים לזהות את אותם יהלומים במידת הצורך.

בעקבות הפיתוחים הטכנולוגיים העדכניים, נהיה קשה יותר ויותר להבחין בין יהלומים סינטטיים לבין היהלומים הטבעיים. ההבחנה אינה ניתנת לזיהוי בעין ולעיתים אף לא במיקרוסקופ, ויש צורך במכשור מתקדם על מנת לזהותם. למרבית המזל, התהליכים בהם גדלים היהלומים הסינטטיים משאירים חותם ביהלום בעזרתו ניתן להבדיל אותו מהיהלום הטבעי. על עיקרון זה עובדות המכונות לזיהוי יהלומים סינטטיים אותן נסקור בכתבה זו.

יהלום סינטטי או אמיתי

מהם יהלומים סינטטיים?

רגע לפני שנסביר כיצד עובדות המכונות, חשוב להבין מהם בדיוק יהלומים סינטטיים. יהלומים סינטטיים הם אינם חיקויים של יהלומים, אלא יהלומים שגדלו במעבדה ולא בטבע. גם יהלומים אלו עשויים פחמן טהור, ובנוסף- מקדם שבירת אור (RI), משקל סגולי, קשיות ומוליכות חום, כולן זהות לאלו של יהלום טבעי. אך בניגוד לתהליך הטבעי, אשר לוקח עד מיליוני שנה ומתרחש בבטן האדמה, גידול היהלום הסינטטי הוא תהליך מהיר הרבה יותר, ולוקח בין ימים לשבועות. (להרחבה לחץ כאן- כתבה על יהלומים סינטטיים)

ישנן שתי דרכים עיקריות לייצר יהלומים סינטטים. שיטת (HPHT (HIGH PRESSURE HIGH TEMPERATURE, בה מגדלים יהלומים בלחץ גבוה וטמפרטורה גבוהה ושיטתׂׂ CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION) CVDׂ), בה נוצרים יהלומים בלחץ נמוך משיקוע של פחמן מיונן מתוך פלזמה.

HPHT

 

כיצד עובדות מכונות לזיהוי יהלומים סינטטיים?

בתהליך היצור של יהלומים בשיטת HPHT ישנו שימוש בזרזים (קטליזטורים) מומסים של מנת לעודד את תהליך הגדילה. זרז זה משאיר בתוך האבן עדות מזערית לשימוש בו, אשר לא קיים ביהלומים הטבעיים. לאותה עדות יש תכונה מיוחדת- היא גורמת לאבן לתכונה שנקראת פוספורסנס (phosphorescence)- זריחה אותה ממשיך היהלום לפלוט גם לאחר כיבוי מקור האור לאחר הקרנה בגלי UV באורך גל קצר (Short wave). היהלום מוקרן לכמה שניות ולאחר כיבוי מנורת ה-UV, היהלומים המגודלים ב-HPHT או מטופלים ב-HPHT יראו זריחה לעומת יהלומים טבעיים אשר לא יזרחו. רוב המכונות הקיימות כיום בשוק פועלות על עיקרון זה. אך חשוב לזכור שיהלום שאינו מראה פוספורסנס אינו בהכרח יהלום טבעי ויש להפנותו לבדיקות נוספות. אמנם היהלום לא גודל בשיטת HPHT, אך יכול להיות שזהו יהלום סינטטי שגודל בשיטת CVD.

בחלק מהמכונות, כולל במכונה הישראלית אשר פותחה על ידי חברת OGI systems, ישנה גם אפשרות לבדוק פלורוסנטיות (Fluorescence). פלורוסנטיות היא תכונה של יהלומים טבעיים. כ-30% מן היהלומים הטבעיים זורחים באור כחול תחת מנורת UV המופעלת באורך גל ארוך (Long wave). כאשר האור נכבה הזריחה מפסיקה. זהו אינו פוספורסנס. למעשה, אם יהלום אינו מראה פוספורסנס אך מראה פלורוסנטיות, ניתן לומר בוודאות שזהו יהלום טבעי, מאחר ויהלומי CVD אינם פלורוסנטיים.

המכונות השונות

קיימות לא מעט מכונות לזיהוי יהלומים סינטטיים בשוק. בטבלה הבאה ניתן לראות השוואה בין המאפיינים העיקריים של מכונות אלו:

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%97%d7%93%d7%a9%d7%94

לפניכם קישור לקריאה נוספת על כל אחת מהמכונות (כל אחת מהתמונות נלקחה מתוך האתר בקישור המצורף):

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

diatruehq

 

 

 

-(DiaTrue (OGI systems

www.ogisystems.com/diatrue.html

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

gv5000

 

-(GV5000 (NGTC

icglabs.org/wp-content/uploads/2016/03/ICGLNewsLetter-2015WN.pdf

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

dsecure

-(D-secure (DRC

www.dsecure.com

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

phosview-gallery-2

 

-(PhosView (De Beers

/www.iidgr.com/innovation/phosview

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

פיתוחים עתידיים

על פי המקורות שלנו, כרגע נמצאת בפיתוח מכונה מתקדמת אשר תוכל להכריע בצורה חד משמעית, ללא צורך בבדיקות נוספות, מהו מקורה של כל אבן ואבן. מכונה זו תוכל גם לסייע בזיהוי אבני חן סינטטיות אחרות (מלבד יהלומים). המכונה מתבססת על data-base ועובדת על הקרנת האבנים בתדרים ובאורכי גל שונים. בעזרת ה-data-base הרחב שתכיל המכונה, תוכל לזהות את התגובה הייחודית של כל אבן ולדעת מה מקורה. על פי המקורות, תוכל המכונה לזהות אפילו עדויות לשימון של אבני חן. השוק העיקרי של המכונה יהיה המעבדות הגדולות, והיא צפויה לעלות כ-80,000 יורו. מכונה זו נמצאת כעת בפיתוח על ידי המכון הגמולוגי השוויצרי SSEF.

דעת הגמולוגים

המכשירים הנ"ל נותנים אינדיקציה וכיוון לזיהוי יהלומים סינטטיים. הם מהירים, זמינים ובעלויות נמוכות. עם זאת, ברוב המקרים יש צורך בבדיקות מקיפות נוספות כמו בליעת אור (ספקטרוסקופ), בליעה תחת אינפרא אדום (FTIR), שלהוב אלקטרונים (Cathodoluminescence) ועוד.
שימו לב שאף אחד מהמכשירים הנזכרים לעיל אינו בודק אבנים צבעוניות.
אנו ממליצים לבצע בדיקות לאבני חן ויהלומים רק במעבדה גמולוגית מוסמכת, אשר לה כל הכלים לבצע הערכה מדוייקת בכל המכשירים הנדרשים על מנת לדעת באופן מוחלט האם מדובר ביהלום טבעי או סינטטי.

 

לקריאת מאמרים נוספים בנושא שיווק ומכירות לחצו כאן!

לביצוע בדיקת יהלומים ואבני חן לחצו כאן!

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן