אגדת השם: מקור השמות של אבני החן

אתה נמצא כאן: ראשי \ אבני חן \ אגדת השם
ראשית
21 יוני 2016 - 12:40, הכותב , בתאריך אבני חן, גמולוגיה, מגזין, אין תגובות

מאחורי כל שם עומד סיפור. על מנת ללמוד קצת על שמות אבני החן, ריכזנו עבורכם את מקור שמותיהן של כמה מאבני החן החשובות. שמות אלו הם מילים שאנו משתמשים בהן כל יום בלי סוף, אבל האם ידעתם מה עומד מאחורי המילים הללו ומה מקורן?

amethist

אמתיסט היא אבן חן ממשפחת הקוורץ, המתאפיינת בצבע סגול. שמה נובע מיוונית עתיקה: "א" = לא ו"מתוסטוס" = שיכור או מורעל. השם נובע מן האמונה כי יש באבן תכונות של הגנה מפני שכרות.

 


sapphire 1

ספיר היא אבן חן ממשפחת הקורונדום. היא יכולה להופיע בכל צבע אך מוכרת ביותר בצבעה הכחול. על כן, קיבלה את שמה מהמילה היוונית ספירוס (σάπφειρος) שפירושה בעברית "אבן כחולה".

 


ruby

רובי גם היא ממשפחת הקורונדום, מתאפיינת בצבע אדום בגוונים שונים. השם "רובי" מגיע מלטינית מן המילה רובר (ruber) – "אדום".

 


EMERALD2

אמרלד היא אבן חן ירוקה ממשפחת הבריל. בעברית היא נקראת אזמרגד, אך לרוב ידועה בשם אמרלד. מקור שמה מיוונית, מהמילה סמרגדוס (σμάραγδος) ופירושה "אבל ירוקה".

 


יי

יהלום שמו באנגלית של היהלום, diamond – מגיע מהמילה היוונית אדמאס (αδάμας) שפירושה invincible (בלתי מנוצח). בעברית- קשור למילה "יה הלום", מילה המתארת את הקושי של האבן, ורומזת על משהו אלוהי.

Lemurian-Clear-Quartz-Points-A-Arkansas-02 קוורץ מגיע מהמילה בגרמנית עתיקה טווארס (twarc) שפירושה "קשה". כנראה השם בא בעקבות הקשיות של האבן, למרות שכיום אנו יודעים שיש אבני חן קשות ממנה.

 


aquamarine אקוומרין היא אבן חן ממשפחת הבריל. צבעה כחלחל עד כחול – ירקרק ושמה מגיע מלטינית (aqua marina) שאומר בעברית "מי ים". האקוומרין נקרא כך בגלל צבעו הכחלחל, הדומה למי הים.

 


garnet גרנט היא קבוצת אבני חן, שהידועים בהם (פירופ ואלמנדין) צבעם אדום כהה. מקור השם גארנט מהמילה הלטינית גראנטוס (granatus), שהוא כנראה קיצור של מאלום גרנטום (malum granatum) שפירושו "רימון". כנראה, כשרק התגלו, הזכירו גבישי הגרנט גרגירי רימון בצורתם ובצבעם.

 


DSCN70019 טורקיז היא אבן חן אטומה שצבעה האופייני בין כחול וירוק (צבע טורקיז). שמה מגיע מהמילה הצרפתית פיירה טורקוס (pierre turques) שפירושה "אבן תורכית". היא נקראה כך משום שהטורקיז הגיע לאירופה לראשונה מתורכיה ועל כך הוא קיבל את השם על ידי הצרפתים. לכן כמובן, הצבע טורקיז נקרא על שם האבן ולא להפך!

 

למאמרים נוספים בנושא אבני חן לחץ כאן!

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן