שנהב: אבני חן

אתה נמצא כאן: ראשי \ אבני חן \ שנהב
2
19 מאי 2019 - 11:23, הכותב , בתאריך אבני חן, מגזין, אין תגובות

נכתב על ידי G.G  GIA  יהודה יקר

שנהב (IVORY) הינו חומר אורגני. חיטיהם של הפילים עשויים שנהב– חומר קשה ואטום שצבעו לבן צהבהב. לשנהב הפיל יש ברק עמום ושמנוני. קשיות ו נמוכה כ – 2.5 – 2.75 ומקדם שבירה RI  1.535

המילה שנהב  פרושה שן פיל. שן" ו"הב" ("הב" מילה מצרית שפירושה פיל).

שנהב שימש עוד בימי קדם  כחפץ עיצובי בעיקר לצורכי פולחן.

שנהב מגולף ומפוסל נמצא לרוב בעתיקות במזרח ובתקופות שלטון הפרעונים במצרים כאחד . אנו מוצאים בחפירות במצרים העתיקה ובארונות קבורה ( לפני למעלה משלושת אלפים שנה) עדויות לשימוש בשנהבים . שם נחשב השנהב כחומר יקר ובעל ערך רב. גם בתנ"ך מוזכר שנהב בתקופת המלך אחאב. (ספר מלכים א פרק כ"ב פסוק י"ט)). באתר הארכיאולוגי ארמון אישם שעל יד יריחו נמצא מצבור גדול של שנהב המיוחס למאה ה 8 לספירה

במאות ה 14 וה 15 השתמשו עולי הרגל הנוצרים באירופה בשנהב כפול ומקופל המחוזק בחוטי מתכת לצרכי תפילה כמו גם לדמותו של ישו והמדונה

שנהב משויך בדרך כלל לחיטיהם של הפיל אולם מספר חיות נוספות מייצרות אף הן שנהב

אנו מבחינים בסוגים שונים של שנהב: פיל אפריקאי (זכר או נקבה) פיל אסייתי ( בדרך כלל  חיטים  קטנים יותר ) קרנפים (סוגים שונים) ממוטות פרהיסטוריות, היפופוטם, אריה ים .

נתוני המדידה הגמולוגים משתנים מעט בהתאם לחיה ממנה מגיע השנהב. התבוננות בעזרת מיקרוסקופ תגלה מרקם שונה לגבי כל שנהב ושנהב.

במזרח הרחוק וברפואה הסינית  מייחסים לאבקת שנהב תכונות ריפוי וחיזוק כח הגברא. אלה  הפכו את השנהב לחומר מבוקש .נעשו ניסיונות להשגתו בכל דרך אפשרית כולל צייד פראי ובלתי חוקי לצורך הריגת חיות על מנת לנסר מהן את השנהב.

בניסיון לעצור את ההשמדה ההמונית של החיות הרלוונטיות, שחלקן הוכרזו כחיות בסכנת הכחדה, נאסר המסחר בשנהב וחוקים מחמירים נאכפים על מנת למנוע את הברחתו לשווקים. אסור באיסור חמור לסחור בשנהב וכל שנהב שנתפס במעברי גבול ברחבי העולם מוחרם ומובל להשמדה. אנשים פרטיים האוחזים בשנהבים ישנים מורשים לשומרם אבל אסור לסחור בהם.

בעוד שבעבר נסחרו שנהבים גדולים במחירים של כ – 60,000 דולר ליחידה גדולה הרי שכיום  נע מחירם בין 1,000 ל 2,000 דולר. אתרי מסחר כגון איביי הסירו את מודעות השנהב מהפרסומים ועיקר השנהב נסחר כיום באתרים המתמחים במכירת עתיקות כאשר לכל שנהב ושנהב מצורפת תעודה המאשרת את מקורו ואת היותו עתיק. במדינות כמו הודו שנהב "עתיק" חייב להיות מוחזק על ידי בעליI עם רישיון מטעם המדינה .

גם כיום אנו מוצאים שנהב בתעשיית התכשיטים: צמידים קשיחים, חפתים, שרשראות, קופסאות תכשיטים מעוצבות, דמויות מעוצבות,  מקשים לפסנתר וכדורי ביליארד אולם במרבית מרביתם של המקרים המוצרים מיוצרים מחיקויי שנהב .

קיימים חיקויים שונים לשנהב : עצמות חיות מגולפות, שנהב צמחי (אגוז קרוזו, אגוז דקל) ומוצרי פלסטיק

מצורפת תמונה של שנהב מגולף משנת 1928 מקונגו באורך של 166 ו- ו172 סנטימטר במשקל עשרות קילוגרם

 

2a

4

6

7

9

 

 

 

 

 

 

 

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן