מילוי גלצים – טיפול לשיפור ניקיון ביהלומים: אבני חן

אתה נמצא כאן: ראשי \ אבני חן \ מילוי גלצים – טיפול לשיפור ניקיון ביהלומים
יהלום לשעבר טיפול של מילוי גלצים עם סיליקון (זכוכית) Clarity Enhanced By Fracture Filling
2 אוקטובר 2019 - 10:51, הכותב , בתאריך אבני חן, מגזין, אין תגובות

נכתב על ידי G.G  GIA  יהודה יקר

היצע היהלומים בטבע הינו גדול. ואולם לא כל היהלומים הם בעלי נראות טובה.  עם השנים ניסו המדענים דרכים שונות על מנת לשפר ולהיטיב את מראה האבן. הפעם נתמקד בשיפור הניקיון בעזרת מילוי גלצים (CLARITY ENHANCED BY FRACTURE FILLING)

בתהליך מילוי הגלצים (סדקים או שברים בשפה המקצועית) אנו מחדירים חומר זר אל אותם סדקים המגיעים אל פני השטח. הפעולה מאפשרת לקרני האור הנעות באבן להתקדם בתווך אחיד בעל תכונות אופטיות קרובות ליהלום "המארח" ולפיכך הגלצים אינם מבריקים, פחות בולטים ופחות נראים לעין המתבונן.

הליך מילוי הגלצים החל בשנות השמונים של המאה הקודמת. מאז הוא עבר שינוים ושיפורים.

כיום אנו מבחינים בשני סוגי מילוי גלצים: מילוי רגיל ("כחול") ומילוי מיוחד (אדום)

בשני המקרים מוחדר חומר זר אל הסדקים והחללים המגיעים אל פני השטח. הפעולה חייבת להיעשות בלחץ גבוה ובטמפרטורה גבוהה. ואולם לפני החדרת חומר המילוי אל הסדקים הפתוחים חייב היהלום לעבור הליך של בישול עמוק בחומצה חריפה ובלחץ. הבישול העמוק נעשה על מנת לנקות ולהרחיק חומרים זרים ולכלוכים הלכודים בסדק הפתוח.

מילוי מוצלח מותנה בניקוי טוב של חלל הגלץ. כמו כן עלינו לזכור כי בעת בישול עמוק עלול הגלץ להיפתח ולהתרחב. נדיר אבל עלול לקרות.

בתחילת הופעתו  של הליך מילוי הגלצים היה מוחדר חומר מילוי על בסיס של עופרת. – מילוי רגיל  החומר המוחדר היה עמיד אולם גרם הורדת צבע היהלום בשלוש עד ארבע דרגות צבע. דילול של חומר המילוי גרם להשפעה פחותה על ירידת דרגת הצבע  .

המילוי הרגיל הינו כמעט נטול צבע . מילוי רגיל מתאים לחללים צרים צמודים ודקים ולא "תופס" במקרה של חריצים פתוחים. האבן המטופלת נראית עם פחות חיים וברק .

כשנתבונן ביהלום שעבר מילוי רגיל נראה  מעט כחול או מעט צבעי קשת וזאת בהתאם לתוספים כאלה ואחרים המשתתפים בתהליך המילוי

חסרונו של המילוי הרגיל הינו תגובתו בעקבות חשיפה ממושכת לאור השמש ובעיקר לקרני אולטרה סגול UV. חשיפת חומר המילוי לקרניים אולטרה סגולות (כגון חשיפת היהלום לקרני שמש בחלון הראווה) גורמות לחומר המילוי להשחיר. הוא נראה יותר חום ופוגע במראה היהלום.

המילוי המיוחד הוא על בסיס של חומר זכוכיתי – סיליקון. המילוי עמיד ביותר והוא מתאים במיוחד לגלצים פתוחים שאינם דקים וצרים.

כיוון הגלץ באבן משפיע במידה ניכרת עד כמה מהר ובולט יראה הגלץ הממולא. כאשר הגלץ הוא חד כסכין מלמעלה כלפי מטה יראה משחק צבעי הקשת בייחוד האדום והצהוב בצורה בולטת יותר וישתקף על פני משטחי הפביליון בצורה בולטת יותר.

שימו לב : הרתחה עמוקה מוציאה את חומר המילוי ומחזירה את המצב לקדמותו. אולם המילוי הרגיל יצא מהר יותר.

ניקוי היהלום בתכשיט באמצעות אולטרה סוניק שוטף את פתח החדירה והמילוי עלול להיפגע אם כי המילוי הרגיל יפגע יותר.

חשיפת חומר המילוי לחומרי ניקוי בבית (סבון כלים, חומרי ניקיון לרצפה או מים חמים) אינם פוגעים  בהכרח או משפיעים על חומר המילוי

יש ליידע את המשבץ כי היהלום ממולא ועליו להימנע ולהפחית את מידת חשיפת האבן לחום וטמפרטורה גבוהה.

עלינו לחזור ולהדגיש את חובת הגילוי הנאות: כל אבן שעוברת טיפול השבחה חובה עלינו  לידע לגלות ולספר על עצם הטיפול: במילים, על גבי החשבונית או תעודת המסירה. הדבר חייב להיות גלוי וברור לכל  שרשרת המסחר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן