מוסדות הבורסה הישראלית

אתה נמצא כאן: ראשי \ הבורסה ליהלומים \ מוסדות הבורסה הישראלית
BURSA LOGO
27 מאי 2015 - 22:51, הכותב , בתאריך הבורסה ליהלומים, מידע מקצועי, Comments off

מוסדות הבורסה הישראלית
מאת: יהודה יקר G.G GIA, GCI ומיטל פולק GCI G.G

בורסת היהלומים הישראלית הינה חברה פרטית המאגדת כ-2800 חברים העוסקים במסחר, ייצור,שיווק, רכישה, תיווך, ייבוא וייצוא של יהלומים. הבורסה קובעת ומיישמת כללי מסחר והתנהגות ראויים בענף היהלומים, וכן כללי קבלה לחברות לבורסה ו לסיומה של החברות. לבורסה מוסד בוררות אותו היא מפעילה בכל מקרה של חריגה מכללי ההתנהגות ומהנורמות המסחריות המקובלות. במסגרת מוסדותיה היא מסייעת לחבריה בבירור מחלוקות עסקיות. הבורסה פועלת במישור נוסף במסגרתו היא מייצגת את חבריה בפני מוסדות מדינה כגון: משרדי ממשלה, בנק ישראל, בנקים מסחריים, לשכות המסחר רשויות מס הכנסה, מע"מ וכו'.

במאמר זה נסקור בקצרה את המוסדות הפועלים בבורסה .

הנהלת הבורסה

הנהלת הבורסה מורכבת מ- 16 חברי בורסה נבחרים ונשיא .יחד הם מהווים את הנהלת הבורסה. חברי הבורסה נבחרים בבחירות שנערכות אחת לשנתיים. בראש ההנהלה עומד נשיא הבורסה הנבחר בבחירות אישיות. חברי הנהלת הבורסה מתמנים לתפקידי יושבי ראש וועדות הבורסה, ובמסגרת תפקידיהם, כראשי וועדות, הם אחראים על כל תחומי העשייה השונים של הבורסה.

בשנותיה הראשונות של הבורסה פעלו בה חמש וועדות בלבד: ועדה לקבלת חברים, ועדה לעריכת תקנות פנימיות, ועדה משפטית, ועדת תקציב וועדת משק. עם הזמן השתנו הצרכים, ומספר הועדות השתנה וגדל בהתאמה. כיום הוועדות הפועלות בבורסה ובמפעלי הבורסה הן: אולם הבורסה (מלוטש וגלם), אישור קבוע של חברים, ביטוח, בטחון, הוקרה והנצחה, כספים והשקעות מחשוב, מינהלה לנושאים שוטפים, מכרזים, מיסוי, ועדה משפטית, סלולר, צרכנות, קבלת חברים, קליטת עולים חדשים, שמירת מעמד המתווך, מימון ותעשייה, תגים, כספות וחנייה, תרבות חברה וספורט, דור ההמשך,תרבות תורנית.
כל ועדה מורכבת מיו"ר, וחברי ועדה מקרב חברי ההנהלה, חברי בורסה, המשמשים כמשקיפים, ונציגי וועדת הביקורת. בוועדות של מפעלי הבורסה משתתפים גם נציגי הדיירים, וכל החלטות הועדות הן בגדר המלצות להנהלה אשר קובעת בסופו של התהליך.

נשיאות

בראש פירמידת העשייה הציבורית עומד נשיא הבורסה, המכהן מכוח התקנון, גם כיו"ר מפעלי הבורסה, שהינה חברת בת של בורסת היהלומים בע"מ, ואחראית על ניהולו המורכב של מתחם בנייני הבורסה. פעילותו של הנשיא חולשת על כל תחומי העשייה של מוסדות הבורסה. הנשיא יושב בראש כל ישיבות ההנהלות בהן נדונים פעילות הוועדות המתוות את פעילות הבורסה ונושאים אחרים שעל סדר היום. הנשיא נבחר אחת לשנתיים ע"י כלל ציבור החברים בבחירות אישיות,חשאיות וישירות, וכהונתו מוגבלת לתקופה של שלוש קדנציות רצופות, שלאחריהן נדרשת תקופת צינון של שנתיים (קדנציה אחת).

הנשיא הינו שליח ציבור הבוחרים ובמסגרת תפקידיו השונים הוא מקיים מגעים עם הרשויות השונות במדינה –משרדי ממשלה (בעיקר משרד התעשייה והמסחר ומשרד האוצר, וכן וועדות הכנסת) נציבות מס הכנסה, המכס, בנק ישראל בנקים מסחריים, גופי אכיפה, גופים עירוניים, חברות ביטוח, חברות שילוח וגופים מרכזיים אחרים בארץ ובעולם .
נשיא הבורסה הוא הנציג הרשמי הבכיר ביותר של בורסת היהלומים הישראלית, ובמסגרת תפקידו הוא מקדם את מעמדה של הבורסה הישראלית בתעשיית היהלומים העולמית. הנשיא דואג לקידום ולפיתוח ענף היהלומים הישראלי בארץ וברחבי העולם, ולשם כך הוא מקיים מגעים עם אישים ומוסדות בחו"ל ומארח בבורסה אורחים מבורסות בעולם, משלחות, שגרירים וקובעי מדיניות מחו"ל. הנשיא חבר בארגונים ענפיים בינ"ל כגון, הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים ומועצת היהלומים העולמית. הנשיא מקיים קשר יומיומי רצוף עם חברי הבורסה ומהווה כתובת לכל חבר המבקש לשוחח, להתייעץ או הנזקק לסיוע אישי, הנובע מעסקיו או מסיבות אחרות.

בשנת 2005 נבחר אבי פז לתפקיד נשיא בורסת היהלומים הישראלית אשר נחשבת לאחת מבורסות היהלומים החשובות והמרכזיות בתעשייה העולמית, ואחד ממרכזי סחר היהלומים הגדולים בעולם. ב-19 ביוני 2007 נבחר אבי פז פה אחד ע"י חברי הבורסה לכהונה שנייה בתפקיד הנשיא ובשנת 2009 הוא נבחר לכהונה שלישית בתפקיד זה. בשנת 2008 נבחר אבי פז כנשיא הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים world federation of diamond bourses)) המאחדת תחת קורת גג אחת את כל 28 בורסות היהלומים הפועלות בעולם.

פז, בן למשפחת יהלומנים נולד בקובה בשנת 1946. הוא גדל וחי בבלגיה עד עלייתו לישראל בשנת 1966. הוא שירת בצה"ל ביחידת חי"ר ולחם במלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה ומלחמת יום כיפור.
בשנת 1971 לאחר סיום שירותו הצבאי, החל לסחור ביהלומים. בשנת 1977 הקים את המפעל הראשון בישראל לליטוש אבני פנסי ונחשב למומחה עולמי בתחום זה. כיום אבי פז הוא הבעלים והמנכ"ל של חברת "אבי פז פנסי בע"מ, מהמובילות בעולם בתחום יהלומי הפנסי. החברה חולשת על אחד המאגרים הגדולים ביותר בעולם של אבני פנסי, והיא בעלת פעילות עסקית ענפה בכל רחבי תבל. לחברה יש נציגויות באירופה, ארה"ב, והמזרח הרחוק. במקביל לפעילותו העסקית מעורב פז רבות בעשייה ציבורית למען הקהילה ולמען בורסת היהלומים. בשנת 2006 העניקה לו בורסת היהלומים של ניו יורק אות הוקרה בעבור פעילותו למען ענף היהלומים.
במסגרת תפקידיו מכהן פז כחבר בוועד הפועל של התאחדות תעשייני היהלומים הישראלית וכדירקטור במכון היהלומים.

ועדות כללי

הנשיא וחברי ההנהלה מתווים את המדיניות של בורסת היהלומים ואחראים על הניהול והפיקוח על העבודה השוטפת בכל תחומי הפעילות. עבודתם של נבחרי הציבור בבורסה מתבצעת במסגרת וועדות שונות על פי תחומי האחריות, כפי שהוגדרו ע"י מוסדות הבורסה המוסמכים, ופעילותן מאפשרת את ניהול ענייניהם של החברים, הדיירים ושאר הגורמים הפועלים בענף ובבנייני הבורסה.

לאחר קיום הבחירות וקבלת התוצאות, הנשיא ממנה את חברי ההנהלה שנבחרו לתפקיד יו"ר של הוועדות השונות, ומחלק ביניהם את תפקידי הביצוע השונים. באחריותם של יושבי הראש להוביל ולנהל את הטיפול בנושאים עליהם ממונה הועדה שבראשותם, וזאת במסגרת ובהתאמה למדיניותם ולמדיניות ההנהלה שבראשותם.
בכל ועדה משמש אחד מחברי ההנהלה כיו"ר, ויתר חברי הועדה משמשים כחברי ועדה מהמניין. יחד, הם מהווים גוף אחד המהווה את הצוות שמנהל את הפעילות בתחום האחריות של הועדה.
הוועדות השונות דנות ומיישמות את מדיניות ההנהלה בנושאים הנמצאים בתחום אחריותן בסיוע עובדי הבורסה שמוציאים את ההחלטות לפועל. בכל ועדה משתתף נציג מטעם ועדת ביקורת שתפקידו לוודא כי פעילות הועדה, ואופן קבלת ההחלטות הן על פי כללי מנהל תקין ובשקיפות הנדרשת. עפ"י קביעת יו"ר הועדה מצטרפים לוועדות חברים מקרב חברי הציבור במעמד של משקיפים. בהתאם לצורך ממנה הנשיא וועדות לעניינים ספציפיי, וזאת בנוסף לוועדות הקבועות לשם טיפול בנושאים ייחודיים ובפרויקטים מיוחדים.

ועדת אישור קבוע

ועדה זו היא השלב האחרון לפני אישור החברים כקבועים. לאחר תקופת חברות על תנאי שנמשכת שלוש שנים לדור ההמשך, וחמש שנים לאחרים, מקיימת הועדה דיון ומחליטה האם להמליץ להנהלה לאשר את החברים על תנאי כחברים קבועים. ברוב המקרים החברים נמצאים מתאימים, למעט חריגים שחברותם על תנאי מבוטלת.

ועדת ביטוח

ועדה זו מטפלת בסוגיות ביטוח הנוגעות לבנייני הבורסה בהתאם למדיניות הנקבעת בהנהלת הבורסה ובדירקטוריון מפעלי הבורסה.

ועדת בטחון

ועדה זו מתווה את המדיניות הכללית לביצוע עבודתה של חברת השמירה העוסקת באבטחת בנייני הבורסה. הועדה ממליצה על תפיסת הביטחון הכוללת, המיושמת מבחינה מקצועית ועניינית על ידי חברת שמירה חיצונית מקצועית.

ועדת דור ההמשך

מטרתה של ועדה זו לקדם את הדור הצעיר של היהלומנים. ענייניה של ועדה זו הוא להפוך את דור ההמשך של בני ה 20-40 לחברים פעילים, דומיננטיים וחיוניים בענף, ובכך להבטיח את המשכיותו. חברי הועדה הם בני דור ההמשך אשר חברו יחד כדי להעלות רעיונות לשיפור ולקידום ענף היהלומים בארץ ובחו"ל.

ועדת הוקרה והנצחה

ועדה זו פועלת להנצחת זכרם של יהלומנים שהלכו לעולמם, אשר הותירו חותם מיוחד בתעשיית היהלומים הישראלית, והיוו חלק מתולדות הבורסה. במקביל פועלת הועדה גם בתחום ההוקרה של יהלומנים, שתרמו תרומה מיוחדת לענף ובעשייה הציבורית למען חברי הבורסה.

ועדת כספים והשקעות

ועדה זו אחראית על תכנון וחלוקת המשאבים הדרושים לקיום פעילותם הסדירה של מוסדות הבורסה, תכנון תקציבי פיתוח בנייני הבורסה, התקנות של מערכות וציוד, לרבות מערכות לניהול ממוחשב, עפ"י תכנון רב שנתי שמכינים ומגישים המנכ"ל והמחלקות המקצועיות. הועדה מגישה את הצעות התקציב השנתיות לאישור מועצות המנהלים של הבורסה ומפעליה. הועדה פועלת באמצעות וועדת ההשקעות, הפועלת כוועדת משנה, להשקעת כספי הבורסה ומפעלי הבורסה בכפוף לכללי ההשקעה שקבעו הנהלותיהן.

ועדת מימון ותעשייה

ועדה זו מייצגת את חברי הבורסה במגעים עם מנהלי סניפים ומנכ"לים של הבנקים הפועלים בענף היהלומים, ועוסקת בבדיקת שילוב בנקים וגורמים נוספים במימון הענף. תחום עיסוק נוסף של הועדה הוא הכנסת טכנולוגיה מתקדמת לשימוש החברים באולם הבורסה.

ועדת מינהלה לנושאים שוטפים

ועדה זו אחראית על פעילותה של הנהלת הבתים, המטפלת בתכנון וביצוע מטלות מערך האחזקה של בנייני הבורסה השונים. בנוסף הועדה עוסקת במתן שירותים שונים לדיירי הבניינים. הנהלת הבתים מקיימת בקרה על תפקודם המקצועי של עובדי האחזקה, שתכליתה לוודא שיפור ועדכון הרמה המקצועית של העובדים הנשלחים להשתלמויות חוץ במוסדות מקצועיים בתחומי החשמל, מיזוג האוויר, גנרטורים וכו'.

ועדת מכרזים

כל פרויקט שעלותו עולה על סכום מסוים, מובא לדיון בפני ועדה זו. מטרתה של הועדה היא אישור ביצוע פרויקטים באיכות הגבוהה ביותר ובעלות האופטימאלית, תוך שמירה על נוהל תקין במקביל לניהול מו"מ עם המציעים השונים, בסיוע היועצים הרלבנטיים.

ועדת מיסוי

ועדה זו דנה בסוגיות מיסוי שונות של חברי הבורסה. יו"ר הועדה חבר בוועדת המיסוי הענפית, המשותפת עם התאחדות היצרנים, יחד עם נשיא הבורסה והמנכ"ל. הועדה מקיימת מגעים עם נציבות מס ההכנסה בפרטי התחשיב השנתי, כפי שהוא בא לידי ביטוי בהוראות נציב מס הכנסה.

ועדת הביקורת

ועדת הביקורת משמשת כועדת ביקורת של הבורסה וגם של מפעלי הבורסה. הועדה נבחרת במועד בו נערכות הבחירות להנהלת הבורסה בבחירות נפרדות ע"י החברים. לועדה יכולים להיבחר עד 9 חברים. הועדה בוחרת את יושב הראש וממנה את נציגיה לוועדות השונות של הבורסה והמפעלים, כשתפקידה העיקרי הוא לבקר את דרכי הפעולה ותקינות הפעילות של מוסדות הבורסה השונים ונושאי התפקידים בה. הועדה רשאית לדרוש ולקבל לעיונה כל הסבר, מסמך או פרוטוקול המצוי בידי הבורסה ואשר רלבנטי למילוי תפקידה. הועדה מגישה אחת לשנה דו"ח שנתי, בו היא מסכמת את עיקרי פעילותה במהלך השנה וממליצה על שיפורים ותיקונים שיש לבצע. במסגרת פעילותה השוטפת, הועדה מפרסמת מידע לציבור על גבי לוח המודעות של הועדה והיא מתייחסת לכל פנייה של חבר\ה, בודקת כל מקרה בהתאם לנסיבותיו, ומשיבה בהתאם.

ועדה משפטית

הועדה המשפטית עוסקת במתן ייעוץ משפטי שוטף לבורסה. במסגרת זו עוסקת הועדה גם בעדכונו ושינויו של תקנון בורסת היהלומים, בהתאם לצורכי השעה ולמדיניותה של הנהלת בורסת היהלומים. הועדה המשפטית ממונה גם על מוסדות האכיפה בבורסת היהלומים, ובכלל זה מוסד הבוררות, ועדת המשמעת, תורנים כמפורט להלן:

  • תורנים – אחת לשבועיים הבורסה ממנה שני חברים לשמש כתורנים. תפקידם של התורנים הוא לשמור על הסדר, הנוהג וההתנהגות הנאותה באולמות הבורסה ובבניינים, וכן לפסוק בנושאים בהם יש מחלוקת בנוגע להתנהגות ולהתנהלות בין החברים.
  • ועדת משמעת – תפקידה לדון בעבירות של חברים על כללי ההתנהגות המקובלים, התנהגות הנוגדת את כללי החברה וכו'.
  • מוסד הבוררות – ראה הרחבה.

מוסד הבוררות

מוסד זה הינו אחד המוסדות החשובים, המפוארים והמכובדים ביותר בבורסת היהלומים. חבר הבוררים נבחר ע"י האסיפה הכללית השנתית. האסיפה בוחרת מתוך רשימת הבוררים עד 70 חברים בבורסה, אשר אושרו סופית על מנת לשמש כבוררים.

הועדה המשפטית מכינה את רשימת הבוררים ומעבירה אותה לאסיפה הכללית לאחר קבלת אישור הדירקטוריון. הדירקטוריון רשאי למנות מספר נוסף של בוררים בהתאם לצורך. כל הבוררים מהווים גוף שנקרא "חבר בוררים". תקופת כהונתם מקבילה לתקופת כהונתו של הדירקטוריון שבזמנו נבחר.

הבוררות שואבת את סמכותה מחוק הבוררות במדינה, ומהסכמת הצדדים לבוררות להבדיל מבית המשפט. בתקנות הבורסה קיימת תקנה המחייבת כל חבר בורסה להופיע לבוררות. כמו כן קובעת התקנה כי על הצדדים לחתום על הסכם המחייב אותם להיזקק למוסד הבוררות כדי ליישב סכסוכים וחילוקי דעות הקיימים ביניהם בתחום המסחרי. מוסד הבוררות של הבורסה חוסך זמן וכסף רב ליהלומן .

הבוררות מנוהלת ע"י בוררים מקצועיים מענף היהלומים המבינים היטב את התעשייה, את נושא הסכסוכים בה, ואשר עברו השתלמויות מקצועיות בנושאי בוררויות.

בהליך הבוררות נשמר עקרון הסודיות, דהיינו, הדיון אינו פומבי. הבורר מנהל את הדיון עפ"י מיטב כישוריו המקצועיים, הבנתו ומצפונו, ואינו כבול בחוק המהותי.
לבוררים אסור לדון בנושאים פליליים. במקרים בהם ניתן להפריד בין פלילי לאזרחי הם ידונו רק בפן האזרחי.

בוררות ניתן להפסיק רק בהסכמת שני הצדדים. מוסד הבוררות הינו כלי חיוני שעיקר מטרתו הינה לסייע ליהלומנים הישראלים לפתור סכסוכים מסובכים ביניהם, בדרך יעילה ומקצועית, ובכך לשמר את אחד היסודות החשובים עליו מושתתת התעשייה –עיקרון האמון הדדי.

אסיפה כללית

אחת לשנה מקיימת הבורסה אסיפה כללית שנתית רגילה. האסיפה היא הזדמנות של כל חברי הבורסה לקבל עדכון ממקור ראשון על פועלו של הנשיא, ופועלם של חברי ההנהלה ויושבי ראש הוועדות וחבריהן למען הציבור, החל ברמת המגעים עם רשויות בינ"ל וישראליות ועד לרמת הפרטים היומיומיים. יו"ר ועדת הביקורת מגיש את עיקרי הדו"ח של הועדה, המחולק במלואו לחברים קודם לאסיפה. עם תום החלק הרשמי של האסיפה מתקיים דיון, והאירוע מסתיים בשירת המנון המדינה.
בהתאם לצורך מתקיימות אסיפות יוצאות מן הכלל, בהן נדונים שינויים בתקנון. ההצבעות מתקיימות בהרמת ידיים או בהצבעה חשאית, בהתאם לקבוע בתקנון. פעמים רבות מכבדים אישים רמי מעלה בנוכחותם את האסיפות הכלליות השנתיות כגון: שמחה ארליך, משה ארנס, אלי ישי ואישים מכובדים אחרים. באסיפות שמתארחת בהן אישיות ציבורית ובאסיפות המתקיימות יום לפני הבחירות נוכחות המשתתפים גבוהה.

בחירות

בהתאם לתקנות נערכות אחת לשנתיים בחירות למוסדות הבורסה השונים-נשיא, הנהלה, ועדת ביקורת ונציגי דיירים בדירקטוריון מפעלי הבורסה. הבחירות מתקיימות למחרת האסיפה הכללית, ונמשכות יום אחד מבוקר עד ערב. הבחירות הן חשאיות ומתקיימות תחת פיקוח קפדני של וועדת בחירות, המוקמת במיוחד לצורך זה ומסתייעת בוועדת קלפי ובגופים אחרים. הועדה מחליטה על פרסום שמות המועמדים ותמונותיהם על גבי לוחות המודעות מיד עם אישור המועמד ע"י הועדה.

כמו כן, לוועדת הבחירות מוענקות סמכויות נרחבות המעוגנות בתקנות של הבורסה ותפקידה המרכזי הוא לדאוג לכך שהבחירות יתנהלו בצורה תקינה והוגנת. לוועדה יש סמכות להטיל סנקציות, לרבות פסילת מועמד. הועדה מאפשרת למועמדים לפרסם על לוחות המודעות בקיר המבואה לאולם מנשר ובו הודעה אישית.
ועדת הבחירות קובעת נהלי התנהגות מחייבים: איסור על מועמדים למוסדות הבורסה ועל כל חבר מחברי הבורסה לנהל תעמולת בחירות או התייחסות בכל דרך שהיא לכל הקשור למערכת הבחירות למוסדות הבורסה באמצעי התקשורת למיניהם(רדיו,טלוויזיה,עיתונות,עיתוני הענף וכדומה). איסור על התייחסות שיש בה משום הכתמת שמו של מועמד ו\או חבר בורסה אחר ו\או עובד בורסה בכל דרך שהיא הן באולם הבורסה והן בבניינים. איסור על ניהול תעמולה העלולה לגרום נזק או עלולה להתפרש כגרימת נזק לבורסת היהלומים הישראלית, לענף היהלומים בישראל, לחברי הבורסה ולעובדי הבורסה. במסגרת תפקידה, ועדת הבחירות מעדכנת מעת לעת את תקנותיה ומתאימה אותן להתפתחויות הטכנולוגיות והתקשורתיות של התקופה.

יהודה יקר, בוגר ה– GIA בניו יורק וה-SSEF בשוויץ, משמש כגמולוג מעל ל-30 שנה. מכהן כגמולוג ראשי, מרצה ומדריך ראשי במעבדת GCIובמכללה ליהלומים ותכשיטים

 

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן