ספיר כוכב כחול הגדולה בעולם

אתה נמצא כאן: ראשי \ אבני חן \ ספיר כוכב כחול הגדולה בעולם
blue-star-sapphire
11 ינואר 2016 - 18:34, הכותב , בתאריך אבני חן, היסטוריה, מגזין, אין תגובות

על פי דיווח שפורסם ב-BBC , המכון הגמולוגי בקולומבו בירת סרי לנקה אישר כי נמצאה אבן ספיר כוכב הגדולה ביותר שתועדה עד היום. האבן שוקלת 1,404.49 קראט ( כ- 280 גרם), והיא מוערכת בכ – 100 מיליון דולר לפחות. בעליה של האבן העניק לה את השם "The Star of Adam", שמה של האבן מבוסס על האמונה המוסלמית אשר גורסת כי לאחר שאדם שגורש מגן עדן הוא הגיע לאדמות סרי לנקה. עוד הוסיף בראיון שנתן לרשת החדשות BBC כי בשל גודלה ומשקלה של האבן היא אינה מיועדת לענידה כתכשיט וכי יעודה הוא לתצוגה במוזיאונים ואוספים פרטיים של אבני חן נדירות.

לאור העניין הרב שעורר הפרסום של האבן, הבעלים העלה את המחיר שהוא מבקש עבורה ל- 300 מיליון דולר. הוא טוען כי תמחר את האבן תוך התבססות על המכירה של אבן הספיר "הכוכב השחור של קווינסלנד",אבן ספיר כוכב שחור במשקל של 733 קראט, אשר נמכרה בשנת 2002 לאלמוני במחיר של 100 מיליון דולר.

 

ספיר כוכב כחול "כוכב אדם"
ספיר כוכב כחול הגדולה בעולם "כוכב אדם" שנמצא בסרי לנקה

אבן ספיר

אבן הספיר, הינה אבן קרונדום (לא אדומה) המצויה במדינות אמריקה הלטינית, מדגסקר, הודו, תאילנד וסרי לנקה. הצבע הנפוץ של הספיר הינו כחול, הנוצר כתוצאה של נוכחות ברזל וטיטניום. אבן הספיר זכתה לעדנה מחודשת בעולם התכשיטים כאבן מרכזית, לאחר ששובצה בטבעת האירוסין המלכותית של הנסיכה הבריטית קייט מידלטון.

תופעת הכוכב

תופעת הכוכב (Asterism )  –  תופעת הכוכב או בשמה המקצועי אסטריזם, היא תופעה אופטית המופיעה האבני חן. התופעה נובעת מריבוי סיכות (גבישים מאורכים) בגביש, המסתדרות בהתאם לצורת ההתגבשות של האבן ויוצרות דוגמת כוכב בעל שש קרניים (ברובי ספיר וקוורץ) או ארבע קרניים (בגרנט). כאשר אבני חן אטומות מלוטשות בצורה של "קבושון", האור הנשבר על שטח הפנים של האבן יחזיר אור בצורה של כוכב. (כפי שניתן לראות בתמונה).

אבני ספיר כוכב מפורסמות

הכוכב השחור של קווינסלנד – אבן ספיר כוכב שחור, במשקל 733 קראט, התגלתה בשנת 1930 באוסטרליה.

כוכב הודו – אבן ספיר כוכב כחול, במשקל 563 קראט, התגלתה בשנת 1900 בסרי לנקה.

הכוכב של מומבי – אבן ספיר כוכב כחול, במשקל 182 קראט, התגלתה בסרי לנקה.

הכוכב של אסיה – אבן ספיר כוכב כחול, במשקל 330 קראט, התגלתה בבורמה.

הכוכב של ארבטן – אבן ספיר כוכב כחול, במשקל 287 קראט, התגלתה בסרי לנקה.

 

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן