אבני חן – שיטות היווצרות

אתה נמצא כאן: ראשי \ אבני חן \ אבני חן – שיטות היווצרות
אבני-חן-סינטתיות-300x300
18 אפריל 2016 - 10:32, הכותב , בתאריך אבני חן, גיאולוגיה, מידע מקצועי, אין תגובות

נכתב על ידי רוני פרנסקי.

כאשר כורים אבני חן, מוציאים אותן למעשה מהמקום בו הן נמצאות כיום. מכרים לכריית אבני חן נמצאים על פני השטח או בעומק מסוים, בתוך לועות קדומים של הרי געש ואפילו במעמקי הים. אך לרוב, אבני החן לא נוצרו במקום ממנו הן נכרות. יהלום "כוכב המילניום" למשל, יהלום נדיר המפורסם בניקיונו ובצבעו המעולה, נכרה מתוך חומרי סחף שנשטפו עם זרמי נחלים. אך "כוכב המילניום" לא נוצר בנחלים על פני השטח של כדור הארץ. מסעו של היהלום אל אוסף תכשיטי המילניום של דה בירס, כמו גם מסען של רוב אבני החן המוכרות לנו כיום התחיל, כמו כל סיפור טוב, לפני שנים רבות והרחק הרחק מכאן.

התגבשות מתוך מגמה

אחת השיטות להיווצרות אבני חן היא התגבשות מתוך מגמה (Igneous rock). בחלקו התחתון של קרום כדור הארץ, בעומק של עד 70 ק"מ, הטמפרטורות גבוהות עד כדי כך, שהסלעים המרכיבים את הקרום עוברים התכה ויוצרים שכבה של סלעים מותכים – המגמה. השכבה הנוזלית נעה וזורמת ולעיתים מוצאת חללים ומערות, בהם היא יכולה להתקרר ולהתגבש. סלעים כאלו, אשר התגבשו בבטן האדמה נקראים סלעי יסוד, ולעיתים, אם הלחץ בעומק גבוה מספיק, תיווצרנה בתוך הסלעים גם אבני חן. באזורים בהם הקרום דק וחלש יכולה המגמה לפרוץ החוצה לפני השטח או קרוב לפני השטח. ההתפרצות עשויה להיות אלימה, מלווה בהתפוצצויות אדירות וביצירה של הרי געש. לעיתים נלכדים במגמה גם שברי סלעים המכילים את אבני החן (הנקראים קסנוליטים או פנוקריסטים) וניתן לכרות אותן מתוך הסלעים שהתקשו. זהו בית גידול מצוין לקוורץ, יהלומים, טופז ואבני חן נוספות. אך לא כל אבני החן נוצרות בדרך הזו.

מטמורפיזם

חלק מאבני החן נוצרות בתהליך הנקרא מטמורפיזם, או בעברית התמרה. זהו תהליך בו סלעים קיימים עוברים חימום, מותכים ומתגבשים מחדש. ישנם כמה סוגים של מטמורפיזם. מטמורפיזם של מגע (Contact Metamorphism) מתרחש כאשר המגמה החמה נדחפת קרוב לפני כדור הארץ. הגוף החם "אופה" את הסלעים שבסביבתו ומשנה אותם. אבני חן ממשפחת הגרנט הכוללת את הפירופ, האלמנדין, הרודוליט ואבנים נוספות יכולות להיווצר בתהליך כזה.

מטמורפיזם אזורי (Ragional Metamorphism) הוא סוג נוסף של התמרה. בתהליך זה סלעים שכבר נמצאים על פני השטח עוברים קבורה בעומק ובעקבות כך נחשפים ללחצים אדירים וטמפרטורות גבוהות של עד 900 מעלות צלזיוס! אם הלחץ והטמפרטורה יהיו גבוהים מספיק, יווצרו סלעים חדשים. בסלעים כאלה אפשר למצוא אבנים שונות, בין השאר את הרובי והספיר.

מטמורפיזם של מגע

סדימנטרי

אבני חן יכולות אפילו להיווצר בתוך גופי מים. האופל, למשל, נוצר בתמיסות מימיות חמות שעשירות ביסוד צורן (סיליקה). כאשר התמיסות מתקררות, שוקעים בהן משקעים, הנקראים גם סדימנטים, ומהם נוצר האופל. סלעים הנוצרים בתהליך זה נקראים סלעי משקע (Sedimentary rocks). אמרלד ה"מוזו" בקולומביה נוצר גם הוא בסביבה מימית, בתהליך הידרותרמלי- התחממות של מי תהום והתגבשות קריסטלים בתוכם.

ישנן שיטות רבות להיווצרות אבני חן והן שונות ומגוונות. אך כל אותן סביבות היווצרות הן למעשה חלק מ"מעגל הסלעים" הקיים בטבע. סלע כלשהו יכול להתחיל את חייו בהתמצקות מתוך המגמה, לטפס את דרכו אל פני השטח, לעבור בלייה ולהיות מושקע בגופי מים, להתמצק כסלע משקע ואז להיקבר בעומק ולעבור התמרה. זהו למעשה המנגנון המדהים של הטבע, שיוצר, בין שאר פלאיו, גם את אבני החן.

אך שאלה אחת נותרת בעינה – כיצד הגיע אותו יהלום "כוכב המילניום" המפורסם אל חומרי הסחף ששקעו בנחלים אשר מתוכם הוא נכרה? זה כבר נושא לסיפור אחר, על הכוחות האדירים של הגשם, הרוח והזמן.

מעגל הסלעים בטבע

לקריאת מאמרים נוספים בנושא גאולוגיה לחצו כאן!

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן