מנפצי המיתוסים: 8 מיתוסים לגבי יהלומים ואבני חן

אתה נמצא כאן: ראשי \ מגזין \ מנפצי המיתוסים
יהלום לאחר טיפול HPHT
21 יולי 2016 - 12:06, הכותב , בתאריך מגזין, אין תגובות

נכתב על ידי רוני פרנסקי.

יהלומים ואבני חן היו מאז ומעולם מקור התעניינות לאנשים רבים. היופי, הברק והצבעים המרהיבים ביחד עם מיסטיקה ואמונות גרמו לרבים להתעניין ולחקור את העולם המופלא הזה. כיום, עם התקדמות המדע, ידוע לנו הרבה על האבנים הללו אך לא תמיד היה כך הדבר. עד היום קיימים כמה מיתוסים לגבי אבני חן ויהלומים. בכתבה זו ננסה לנפץ את המיתוסים השקריים, להבין מה נכון ולהחכים.

תהנו!

 

1. היהלום הוא אבן החן הנדירה היותר

היהלום אמנם נחשב ל"מלך" של אבני החן בגלל קשיותו, נדירותו, יופיו והחזר האור המרהיב שלו, אך בניגוד למה שחושבים רבים, הוא אינו אבן החן הנדירה ביותר. ישנן אבני חן נדירות מן היהלום, למשל אלכסנדריט, טנזנייט, ביקסביט (בריל אדום) ועוד אבנים פחות מוכרות.


2. יהלומים הם בלתי ניתנים להריסה

3

 

היהלום הוא אמנם החומר הקשה ביותר בטבע, מה שאומר שאף חומר לא יכול לשרוט אותו מלבד יהלום אחר. אך יהלום יכול ללא ספק לעבור תהליכים שונים שגורמים להרס. בהפעלת כוח גדול יכול יהלום להישבר, להיסדק ואפילו להתפוצץ! ישנם כיוונים מסויימים באבן (כיווני ביקוע) בהם האבן חלשה יותר. אך אל דאגה, טבעת היהלום שלכם לא תהרס אם היא תיפול על הרצפה. יש צורך בכוח רב.

 

 


3. ספיר הוא תמיד כחול

ספיר היא אבן חן המוכרת ביותר בצבעה הכחול, אך למעשה ספיר יכול להגיע בכל הצבעים. זוהי אבן חן ממשפחת הקורונדום. כאשר יש לנו קורונדום בצבע אדום יהיה שמו רובי, וכאשר הוא יופיע בכל צבע אחר הוא יקרא ספיר. הספיר יכולה להופיע בצב צהוב, ירוק, ורוד, חסר צבע ועוד. בשנות השמונים חברות התכשיטים היוקרתיות הציגו צמיד "טניס" ושרשראות בסגנון "Rainbow colors" בכל צבעי הקשת מאבני ספיר הגוונים השונים.


4. כל הפנינים הטבעיות נוצרות בתוך צדפות
melo melo

 

כמעט כל הפנינים גדלות בתוך צדפות, אך ישנו סוג אחד של פנינים חומות-כתומות אשר נוצרות בתוך קונכייתו של חילזון ים הנקרא Melo-Melo. יצור זה חי בעיקר בחופי דרום אסיה (בורמה, תאילנד, דרום סין והפיליפינים) והוא מייצר את הפנינים המיוחדות.

 

 

 


5. מחיר היהלום תלוי רק בגודל שלו

אמנם מחירו של היהלום מושפע מהגודל אך לא זאת בלבד. הצבע, הניקיון וטיב העבודה משפיעים על מחירו. ניתן בלי שום ספק למצוא דוגמאות ליהלומים אשר קטנים יותר מיהלומים אחרים אך יקרים מהם!


6. האבן טורקיז נקראת כך משום שצבעה טורקיז- בין ירוק לכחול

DSCN70019

 

ההפך הוא הנכון! האבן קיבלה את שמה כאשר הובאו האבנים פעם ראשונה לצרפת מתורכיה. הצרפתים קראו לאבן פייר טורקיס pierre turques)) שפרושו "אבן תורכית". למעשה הצבע נקרא על שם האבן ולא להפך.
(לקריאה נוספת על שמות אבני החן לחצו כאן)

 

 


7. זירקוניה קובית היא יהלום מעשה ידי אדם

זירקוניה קובית (cubic zirconioum) או בשמה המדעי Zirconium dioxide היא איננה יהלום סינטטי. זהו חומר אחר לחלוטין (תחמוצת זירקוניום), אשר הרכבו הכימי מכיל את היסוד זירקוניום וחמצן, בניגוד ליהלום המכיל פחמן. זהו חיקוי ליהלום ולא יהלום מעשה ידי אדם.


8. יהלומים בדרגת צבע וניקיון גבוהים מנצנצים יותר

A very large diamond ring on a black background.

 

 

הניצנוץ והברק של היהלום תלוי בהחזרת האור מן האבן. החזרת האור תלוי ב-cut grade של היהלום (הסימטריה, הפרופורציות וטיב הליטוש והצחצוח) ולא רק בצבע וברמת ניקיון שלו.

 

 

 

למאמרים נוספים בנושא אבני חן לחץ כאן!

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן