פיליגרן וגרנולציה: טכניקות צורפות

אתה נמצא כאן: ראשי \ מגזין \ פיליגרן וגרנולציה
בן ציון עזרא פיליגרן
24 מרץ 2016 - 10:06, הכותב , בתאריך מגזין, תכשיטים, אין תגובות

פיליגרן וגרנולציה הן טכניקות עתיקות ששימשו ליצירת תכשיטים כבר במאה השמינית לפני הספירה (לפי ממצאים הסטורים מהשלטון האטרוסקי באיטליה, בהם נמצאו גם תכשיטי גרנולציה ופיליגרן).

גרנולציה

נובע מהמילה הלטינית גרנום = גרגר חיטה. הטכניקה כוללת יצירת כדורי מתכת זעירים וחיבורם למשטח התכשיט ללא הלחמה.  כדורי הגרנולציה מאפשרים יצירה של מגוון עיטורים וטקסטורות ייחודיות על גבי פני השטח.

פיליגרן

טכניקת עבודה שהתפתחה מהגרנולציה ומוכרת גם כ"צורפות תימנית". פירוש המילה פיליגרן אלו המילים הלטיניות פילום = חוט וגרנום = גרגר חיטה. הטכניקה מתבססת על שימוש בחוטי כסף וזהב ובכדורי מתכת קטנטנים כגרגרי חיטה ובשילוב של שני אלה בדוגמאות עדינות ומורכבות. עבודות הפיליגרן מאופיינות במורכבותן הייחודית, ריבוי הפרטים הקטנים ושילובם למלאכת מחשבת מרשימה הדומה לתחרה עדינה. לעיתים העבודה מתבצעת על רקע, משטח מתכת עליו מולחמים פרטי הדוגמא ולעיתים הם מולחמים אלה לאלה ללא רקע לעבודה אוורירית ומרתקת.

שתי טכניקות אלו, הגרנולציה והפיליגרן מעטרים את ההיסטוריה של העדה התימנית בתימן, ובארץ. יהודי תימן נחשבו לווירטואוזים בטכניקות אלו. ניתן למצוא כלי קידוש עתיקים, תכשיטי כלה, כלי בשמים ותפילה, כלי יודאיקה, כולם מיוצרים בטכניקות אלו.

הצורף התימני היה מכין בעצמו את כל חומרי הגלם לפני הכנת התכשיט. לשם כך השתמש במטבעות כסף אמתיים הידועים בתימנית כ"ריאל" , אותם היו מרקעים ומדקקים, או משבצים אותם כחלק מהתכשיט. את הכדורים הקטנטנים הכינו מחוטי כסף או זהב, וכדי ליצור כדורים בגדלים שונים הכינו חוטים בעוביים שונים על ידי משיכתם דרך מעין מסננת מחוררת בעלת חורים בגדלים שונים. תהליך הכנת חומרי הגלם ארך לעיתים יותר זמן מהכנת התכשיט עצמו, כיוון שהיה צורך להכין מגוון גדול שיהיה אפשר לבחור ממנו ואז לעצב תכשיט. התכשיטים התימניים רובם ככולם מיוצרים בשילוב טכניקות הגרנולציה והפיליגרן, כלומר מעובדים משזירת חוטי כסף בקטרים שונים, ושילובם עם כדורים קטנטנים.

למרות שעבודות בהן משולבות טכניקות הגרנולציה והפיליגרן נתפסות לרוב כצורפות תימנית, הרי שטכניקות אלו מופיעות גם בלא מעט עבודות הקשורות לעדות או קבוצות אחרות. גם בדואים, פרסים ועדות שונות השתמשו בטכניקות אלו בתכשיטים ובאביזרי קישוט ותפילה.

גלריית תמונות טכניקת פיליגרן

התמונות באדיבות האמן בן ציון דוד. אתר: http://www.yemenite-art.com/

פיליגרן בן ציון עזרא

בתמונה: הצורף בן ציון דוד (בוגר קורס תיעוד יהלומים וקורס אבני חן במכללת GCI) עוסק בהכנת תכשיטים ויודאיקה בטכניקת הפיליגרן העתיקה.

למאמרים נוספים בתחום התכשיטים לחץ כאן.

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן