כיצד לשמור על אבני החן

אתה נמצא כאן: ראשי \ אבני חן \ כיצד לשמור על אבני החן
EMERALD-8LEVEL
9 יוני 2015 - 17:12, הכותב , בתאריך אבני חן, גמולוגיה, מידע מקצועי, Comments off

ציפי בן שלום [G.G. GIA USA]
קניתם תכשיט חדש ונוצץ, משובצת בו אבן חן בוהקת. אתם עונדים אותו כמה חודשים ספורים ופתאום שמים לב שמשהו השתנה. האבן נראית עמומה, הצבע קצת דהה, המרקם הפך מחוספס. למה זה קורה? כיצד תוכלו להאריך את חיי אבן החן החדשה שלכם ולגרום לה להבריק לאורך זמן?

במאמר זה אסקור בקצרה את התכונות החשובות ביותר לאבני החן – אלה שאחראיות על יכולת העמידות שלהן. אסביר מהן שיטות הניקוי והאריזה המומלצות באופן כללי לתכשיטים משובצים ואפרט לגבי אבני החן היקרות והנפוצות.

עמידות אבני החן

מידת העמידות של אבני החן מורכבת משלושה גורמים:

1. קשיות – HARDNESS – עמידות האבן לשריטות
2. קשיחות – TOUGHNESS – עמידות האבן לשברים
3. יציבות – STABILITY – עמידות לחומרים כימיים ולשינויי טמפרטורה

1. קשיות

בשנת 1822 קבע פרידריך מוה, מינרלוג מווינה (1839 – 1773) את סולם דרגות הקשיות. דרגת הקשיות היא מידת ההתנגדות של מינרל מסוים כנגד שריטות מינרל אחר. מדובר על סולם השוואתי בו נקבעת מידת העמידות לשריטות של עשרה מינרלים. המינרל המופיע בתחתית הסולם, מספר אחת, הוא הרך ביותר וזה שמופיע עליון, מספר עשר, הוא הקשה ביותר.

לפי סולם זה, כל מינרל יכול לשרוט את המינרלים המופיעים תחתיו בסולם ולהישרט על ידי המינרלים המופיעים מעליו. לדוגמא קורונדום יכול להישרט אך ורק על ידי יהלום או מויסונייט אך יכול לשרוט את כל שאר המינרלים המופיעים תחתיו בסולם. מינרלים בעלי אותה דרגת קשיות יכולים לשרוט זה את זה. יש לזכור כי זהו סולם יחסי ולא אבסולוטי, כלומר למרות שקורונדום הוא בעל קשיות 9 ויהלום בעל קשיות 10, יהלום הוא בעל יכולת עמידות לשריטות גבוהה כמעט פי ארבע מזו של קורונדום.

 

מדוע הקשיות חשובה?

על מנת שאבן חן תאריך ימים ותחזיק מעמד בתכשיט עליה להיות חסינה לנזקים שנגרמים לה עקב ענידה יומיומית. למרות שמכות פתאומיות ושריטות בהחלט מסכנות את חיי האבן הסכנה האמיתית טמונה דווקא באוויר. האוויר שסביבנו מורכב ברובו מחלקיקי אבק (סיליקה, קווארץ) מיקרוסקופיים והם אלה שמהווים את המבחן לעמידות אבן החן. כיוון שקשיות חלקיקי הסיליקה המופיעים באבק היא 7 בסולם מוה, מרבית אבני החן המופיעות בתעשיית התכשיטים הן בעלות קשיות 7 ומעלה. אבנים אלו עמידות לאבק שבאוויר ולא יישרטו על ידו גם לא אחרי ענידה ממושכת. קיימות כמובן אבני חן בעלות דרגת קשיות נמוכה מ- 7 (טנזנייט, אופל, אבנים אורגניות וכו') ואלה אכן זקוקות לתשומת לב מיוחדת על מנת שלא ייאבדו את הברק שלהן תוך זמן קצר. ככל שנטפס במעלה סולם הקשיות נפגוש אבנים כרובי, ספיר ויהלום, אבנים בעלות דרגות קשיות גבוהות ולכן יכולות לקבל על עצמן ליטוש איכותי יותר שתוצאתו ברק הנשמר לאורך זמן.

2. קשיחות

קשיחות היא יכולת עמידות האבן בפני שבירה. אבן חן עלולה ליפול מתכשיט כתוצאה ממכה פתאומית או שיבוץ שהתרופף. הרבה אבני חן עלולות להישבר לשניים אם המכה פוגעת ב"כיוון הביקוע". זהו מונח הנובע ממבנה הגביש והקשרים בין האטומים המרכיבים אותו. האטומים מתחברים למולקולות המופיעות כחוליות במבנה הגבישי, כמו לבנים בקיר שלם. שכבות האטומים האלו מקושרות ביניהן בקשרים כימיים, חלקם חזקים יותר מאחרים. אם אבן החן פוגעת בחוזקה בפינת השולחן דווקא בזווית בה הקשרים בין שכבות האטומים רופפים יותר (זהו כיוון הביקוע) – האבן עלולה להישבר לשניים. גם האבן בעלת דרגת הקשיות הגבוהה ביותר – יהלום, עלולה להיסדק ולהישבר כתוצאה ממכה פתאומית, אם המכה פוגעת בה בדיוק ב"כיוון הביקוע".

3. יציבות

ישנן אבנים שיכולות לסבול חומרי ניקוי, בשמים, או מוצרי קוסמטיקה ויש כאלה (אבנים אורגניות לדוגמא, פירוט יבוא בהמשך) שעדיף למנוע כל מגע בינן לבין חומרים אלו. אבנים שאינן מגיבות או נתקפות על ידי חומרים כימיים (כגון חומצות) ושאינן דוהות עקב חשיפה לתאורה הינן אבנים שמתאימות יותר לשמש בתעשיית התכשיטים. בדומה לכך יש אבנים ששינויי טמפרטורה פתאומיים או הדרגתיים לא ישפיעו עליהן אך יש כאלה (אופל לדוגמא) ששינויי טמפרטורה חדים עלולים לגרום להם לשינוי צבע ואף לשבירה.

ניקיון

הדרך הבטוחה והיעילה ביותר לנקות תכשיט משובץ אבני חן היא הברשה עדינה במברשת שיניים רכה וישנה הטבולה במי סבון פושרים, נוזל לניקוי כלים, טבלית למדיח או נוזל לניקוי תכשיטים. בתכשיטים בהם משובצת יותר מאבן אחת יש לנקות לפי הוראות הניקוי לאבן העדינה ביותר. לדוגמא אם הטבעת משובצת יהלום ופנינה יש לנקות לפי הוראות הניקוי המיועדות לפנינה.

אולטראסוניק – מכשיר לניקוי תכשיטים הפועל באופן הבא: תולים את התכשיטים באמבט ובתוכו תמיסת ניקוי. כאשר מפעילים את המכשיר, גלי קול מרטיטים את תמיסת הניקוי בפולסים עוצמתיים ומהירים שגורמים לתמיסה לחדור לכל פתחי התכשיט וכך להסיר שומנים ולכלוך. יהלום, רובי וספיר ניתן לנקות באולטראסוניק אולם אבנים רכות יותר או אטומות לא מומלץ לנקות באמצעי זה.

אריזה

אריזה נכונה של התכשיטים המשובצים אבני חן יכולה לסייע בשמירה על הברק הטבעי של האבנים ולהאריך את חייהן. למרות המראה השופע של תיבת התכשיטים של סבתא – זו שהתכשיטים נשפכו ממנה סבוכים זה בזה – עדיף לאחסן כל תכשיט בתא נפרד על מנת למנוע חיכוך ובעקבות כך שריטות של האבנים זו בזו. אריזה נפרדת תמנע גם מהמתכות לשרוט אבנים רכות.

האבנים העיקריות – כיצד לשמור עליהן

יהלום (קשיות 10) –

המילה DIAMOND באה מהמילה היוונית ADAMAS שפירושה – הבלתי מנוצח, שאינו ניתן לכיבוש. ואכן, אין מינרל המשתווה ליהלום בדרגת הקשיות שלו. אולם, דרגת הקשיות משתנה בכיווני הגביש השונים של היהלום. דבר זה מועיל אומנם בתהליך ליטוש האבן ומסייע בביקועה אך מעמיד את האבן בסיכון בתהליך השיבוץ. מכה לא זהירה של צורף או משבץ בכיוון הביקוע תשבור את היהלום לשניים. בדומה לכך יש להיזהר גם כאשר האבן כבר משובצת. מומלץ להסיר טבעות יהלום לפני פעילות ספורטיבית מאומצת. יהלומים בדרך כלל אינם רגישים לכימיקלים וחומרי ניקוי. שינויי טמפרטורה קיצוניים עלולים לפגום בברק היהלום ולכן יש להיזהר במעברים חדים בין קור לחום. כדאי לבדוק את השיבוץ אחת לחצי שנה ולוודא שהשיניים חזקות דיין, על מנת למנוע מצב של נפילת האבן ושבירתה.

יהלומים מטופלים שעברו טיפול לשיפור הניקיון, מילוי גלצים או קידוח מכל סוג שהוא אין להכניס לאולטראסוניק או להשרות בחומרי ניקוי חריפים כלשהם. יש לנקותם במטלית לחה טבולה במים פושרים.

 

רובי וספיר (קשיות 9) –

ממשפחת הקורונדום, המינרל בעל דרגת הקשיות הבאה בתור אחרי היהלום. ניתן לנקות באולטראסוניק ובמים חמים. אולם כמו עם כל אבני החן, יש לשמור מפני מכות פתאומיות העלולות להביא לשבירת האבן. יש להימנע מחימום האבן בעת תיקון התכשיט. יש לבדוק את השיבוץ אחת לחצי שנה.

 

אמרלד (קשיות 7.5-8) –

אין לטבול במים חמים מדי או באולטראסוניק. האמרלד הינה אבן מרובת שברים באופן טבעי וכמקובל בשוק עוברת טיפול בשמן למילוי השברים ולהגברת הברק. השריית האבן במים חמים או ניקוי באולטראסוניק יביאו להסרת חומרי הטיפול ועלולים לגרום לאיבוד הברק, השברים יחזרו להיות ברורים לעין ויגבירו את הסיכוי לשבירת האבן. כמו כן אין להביא אמרלד במגע עם חומצות חזקות או חומרי ניקוי, מאותה הסיבה. יש להרחיק את האבן מאש בזמן תיקון אצל הצורף.

 

 

 

 

טופז (קשיות 8) –

 

אבן שבירה. יש להיזהר במהלך שיבוץ. אין להביא במגע עם חומצות חזקות או נוזלים חמים. אין להכניס לאולטראסוניק.

 

 

 

 

 

 

אמתיסט (קשיות 7) –


ניתן להכניס לאולטראסוניק אולם לא להשתמש בחומרי ניקוי חריפים. להרחיק ממקורות חום כמו תנור חימום ביתי או שהייה ממושכת בשמש שעלולים לגרום לצבע האבן לדהות. לנקות במטלית לחה טבולה במי סבון פושרים.

 

 

 

 

 

אקוומרין (קשיות 7.5-8) –


לא מומלץ להכניס לאולטראסוניק. להרחיק ממקורות חום שעלולים להביא לדהיית הצבע. לנקות במטלית לחה טבולה במי סבון פושרים.

 

 

 

 

 

 

סיטרין (קשיות 7) –


לא מומלץ להכניס לאולטראסוניק. יש להרחיק ממקורות חום שעלולים להביא לדהיית הצבע. שהייה ארוכה בשמש עלולה להביא לשינויי צבע. לנקות במטלית לחה טבולה במי סבון פושרים.

 

 

 

 

 

פרידוט (קשיות 6.5-7) –


האבן שבירה, יש להיזהר במהלך שיבוץ. שינויי טמפרטורה קיצוניים עלולים להביא לפיצוץ האבן. אין להביא במגע עם חומצות וחומרי ניקוי. אין להכניס לאולטראסוניק. לנקות במטלית לחה טבולה במי סבון פושרים.

 

 

 

 

 

גרנט (קשיות 6.5-7) –


לא מומלץ להכניס לאולטראסוניק. יש להיזהר משינויי טמפרטורה חדים, מכות פתאומיות. לנקות במטלית לחה טבולה במי סבון פושרים.

 

 

 

 

 

 

טורקיז (קשיות 5-6) –


יש להימנע מחימום שעלול להביא לשינוי צבע האבן. כמו כן יש להיזהר מאור בוהק, שמנים ומוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי. יש להסיר טבעות משובצות טורקיז לפני שטיפת הידיים. מים חמים עלולים לייבש את האבן וליצור סדקים. לנקות במטלית לחה טבולה במי סבון פושרים

 

 

 

 

 

לאפיס (קשיות 5-6) –


אבן שבירה, רגישה למכות ולטמפרטורות גבוהות, יש להימנע ממגע עם חומצות. לנקות במטלית לחה טבולה במי סבון פושרים.

 

 

 

 

 

 

מלכייט (קשיות 3.5-4) –


עקב הקשיות הנמוכה האבן נשרטת בקלות ומאבדת ברק. לנקות במטלית לחה טבולה במי סבון פושרים.

 

 

 

 

 

 

אופל (קשיות 5.5-6.5) –


אופל מורכב בין שלושה לשלושים אחוז מים. המים הם אלה שגורמים לתופעה האופטיתPLAY OF COLOR המייחדת את האופל. האופל אינו בנוי כגביש סטנדרטי אלא מכדוריות קטנות (סיליקה ומים) המסודרות בשורות. קרני האור נשברות לצבעי הספקטרום כאשר הן פוגעות בכדוריות, זוויות הפגיעה השונות וגודל הכדוריות יוצרים את הבזקי הצבע. אם נתיר למים הללו להתייבש, יופיעו באבן סדקים העלולים להביא לשבירתה ונאבד את התופעה האופטית. לכן יש לשמור אופל בשקיק פלסטיק אטום ובתוכו חתיכת בד לח, תנאי אריזה אלה ימנעו מהאבן להתייבש. עקב אחוז המים הגבוה אופל רגישה לשינויי טמפרטורה פתאומיים. שינויים כאלה עלולים לגרום לייבוש המים ועקב כך לסדקים, שברים או שינוי צבע. מאותה סיבה גם לא מומלץ להניח תכשיט המשובץ אופל על אדן החלון שם האבן נתונה לשינויי אור וטמפרטורה, בקרבת תנור חימום ביתי או לחילופין, להציג תכשיטי אופל בחלון ראווה הפונה לרחוב שטוף שמש רוב שעות היממה. קשיות האופל היא 5.5-6.5, האבק שבאוויר שברובו חלקיקי קווארץ הוא בעל דרגת קשיות 7. לכן, אם ננגב את האבק מהאופל בעצם נשרוט אותו. הפתרון הוא ניגוב במטלית לחה טבולה במים בטמפרטורת החדר. אחר כך יש לשטוף את התכשיט כולו במים זורמים על מנת למנוע הצטברות לכלוך שנאסף במהלך הניגוב.

 


במקרה של דובלט (אבן המורכבת שני חלקים – לדוגמא: שכבה דקיקה של אופל טבעי מודבקת על אוניקס או פלסטיק) או טריפלט (אבן המורכבת שלושה חלקים – לדוגמא: שכבת אופל דקיקה כשמעליה ספינל שקוף ותחתיה פלסטיק), יש לנקות באופן המתואר כאן ובשום מקרה לא להשרות בנוזל, השרייה עלולה להמיס את הדבק המחבר את השכבות יחד.

אופל אבן שבירה. באופן כללי עדיף לרכוש עגילים, תליונים או סיכות משובצות באבני אופל ולאו דווקא טבעות, אלה מועדות יותר לקבל מכות או להישרט בפעילות יומיומית רגילה.

 

 

 

 

טנזנייט (קשיות 6.5-7) –


אבן רכה, לכן עדיף לרכוש עגילים, תליונים או סיכות משובצות בטנזנייט. יש לנקות במי סבון פושרים ומברשת שיניים ישנה ורכה. אין להשתמש בחומרי ניקוי חומצות או אולטראסוניק.

 

 

 

 

 

 

אבנים אורגניות

אלמוג (קשיות 3-4) –


רגיש לחום, חומצות ונוזלים חמים העלולים להביא לאיבוד צבע.

 

 

 

 

 

 

ענבר (קשיות 2-2.5) –


רגיש לחומצות, חומרי ניקוי, אלכוהול ובושם.

 

 

 

 

 

 

פנינים (קשיות 2.5-4.5) –


מרבית הפנינים המופיעות כיום בשוק הן פנינים מתורבתות. הכוונה לפנינה שנוצרה באופן טבעי עם התערבות אנושית באופן הבא: בהליך כירורגי מוכנס זרע או אובייקט זר לתוך הצדפה ובכך מזורז תהליך ציפוי הזרע ב- נייקר, פטינה, אותו חומר בעל ברק מיוחד שהצדפה מפרישה על מנת להגן על עצמה מפני הגוף הזר. עובי הנייקר תלוי בכמה גורמים – אופי הזרע, סוג המים בהם מתרחש הגידול ומשך הגידול עד שהפנינה נלקחת מהצדפה. ככל ששכבת הנייקר עבה יותר, איכות הפנינה ויכולת העמידות שלה גדלות. אולם, גם פנינים עם שכבת נייקר עבה עדינות ורכות יותר מרוב אבני החן ולכן יש לשמור על כמה כללי זהירות: יש לענוד פנינים רק לאחר ששמים מייק אפ ומזליפים בושם ומתירים לו כמה דקות להיספג בעור. כמו כן יש להקפיד להסיר את הפנינים לפני מריחת קרם פנים/ידיים/גוף. יש להסיר את תכשיטי הפנינה לפני שחייה בבריכה. הכלורין שבמים הורס את שכבת הנייקר, פוגע בברק ומחליש את חוט המשי אשר אוחז את הפנינים במחרוזת. אין להכניס פנינים לאולטראסוניק, אין להשתמש באמוניה או חומרי הלבנה או חומרים כימיים. אין להשתמש במטלית גסה או מטליות ליטוש (מהסוג שנועד להברקת מתכות), אלה יורידו את שכבת הנייקר המבריקה ויותירו חרוז עמום. יש לנקות פנינים רק במטלית רכה ולחה, ללא חומרי ניקוי או הברקה כלשהם. לאחר הניגוב יש להניח לפנינים להתייבש לחלוטין לפני שאורזים אותן מחדש. יש לארוז פנינים בנפרד במטלית רכה או שקיק בד או עור רך. אריזה כזו תמנע מהפנינה להישרט בקלות על ידי מתכות או אבני חן מתכשיטים אחרים. מחרוזת פנינים יש לאחסן בשכיבה, פרושה על משטח רך ולא תלויה. תליית המחרוזת מחלישה את החוט ועלולה לגרום לו להיקרע.

כשמדובר במחרוזת פנינים איכותית ויקרה, פנינים אמיתיות או מתורבתות, יש לשלוח לחריזה מחדש אצל היצרן או אצל צורף אחת לשנה (תלוי בתדירות בה עונדים את המחרוזת) על מנת לוודא שחוט המשי / ניילון שאוחז אותן נמצא במצב טוב ולא עתיד להיקרע בדיוק ברגע בו רציתם לענוד את המחרוזת.

 

לסיכום

הכרת תכונות אבני החן המשובצות בתכשיטים והדרכים המומלצות לנקות אותן באופן קבוע יעזרו לכם להאריך את חיי האבנים ולשמר את יופיין הטבעי לשנים ארוכות.

על מחברת המאמר:


ציפי בן שלום G.G – Graduate Gemologist – מדריכה במכללה ליהלומים ותכשיטים. בוגרת האוניברסיטה העברית ירושלים. בוגרת ה- GIA בניו יורק וה- ASJ – American School of Jewelry בפלורידה. גמולוגית בעלת נסיון רב בתעשיית התכשיטים, במעבדות גמולוגיות שונות בארץ ובהדרכות.

 

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן