קצת על גאולוגיה: המשפחה המורחבת של הגמולוגיה

אתה נמצא כאן: ראשי \ גיאולוגיה \ קצת על גאולוגיה
גאולוגיה
19 ספטמבר 2016 - 16:36, הכותב , בתאריך גיאולוגיה, מידע מקצועי, אין תגובות

נכתב על ידי רוני פרנסקי, גאולוגית.

גאולוגיה

העוסקים באבני חן ויהלומים נחשפים לעולם מיוחד ומרתק. אך עולם הגמולוגיה הוא רק חלק קטן מתוך עולם גדול ומורכב הרבה יותר- הגאולוגיה (Geology). כפי שרופא אינו יכול להתמקצע אך ורק בתחומו, ועליו לדעת איך קשור האיבר או המערכת אשר הוא מופקד על בריאותם לשאר הגוף האנושי, כך גם בעולם האבנים. גמולוגיה היא איננה מדע המנותק מתחום הגאולוגיה ולכן אנו מציגים בפניכם כתבה זו, אשר באה לעשות סדר ולשפוך קצת אור על התחום הרחב והמרתק- תחום הגאולוגיה.

גִי (γη) פירושו קרקע ולוגיה (λογία) פירושו תורה, מכאן שגאולוגיה היא תחום החוקר את הקרקע עליה אנו חיים. גאולוגיה היא אחד ממדעי הטבע, ענף בתחום מדעי כדור הארץ. בין התחומים הנחקרים בגאולוגיה נמצאים הפטרולוגיה (חקר הסלעים בכדור הארץ), גאומורפולוגיה (חקר היווצרות ושינוי הנוף), פלאנטולוגיה (חקר מאובנים) ומינרולוגיה– מדע העוסק במיון וסיווג מינרלים. זהו למעשה הענף שבתוכו נמצאת הגמולוגיה– תורת אבני החן. למי שהתבלבל- מצורף תרשים.

על מנת להבין את הקשר בין עולם אבני החן לבין המשפחה המורחבת שלה- הגאולוגיה, חשוב להבין כמה הגדרות.

מינרל (Mineral)- חומר אי-אורגני, יסוד טבעי שנוצר ללא כל התערבות או חומרים מהחי או מהצומח, בעל הרכב אחיד. לרוב המינרלים יש מבנה גבישי, שבו האטומים שבונים אותו מסודרים בסדר גאומטרי קבוע שחוזר על עצמו (להרחבה לחץ כאן). על מנת שחומר יהיה מינרל הוא חייב להיווצר באופן טבעי ולכן אבני חן סינטטיות מעשה ידי אדם אינן נחשבות מינרלים.

גביש (Crystal)- זוהי למעשה צורת הגדילה של רוב המינרלים. מלבד מינרלים אמורפיים חסרי סדר קבוע וידוע של אטומים – כמו אופל, רוב המינרלים גדלים בגבישים. לרוב, הגבישים מופיעים בצורות גאומטריות סדירות כמו קוביות או מוטות משושים מכיוון שברוב המינרלים, האטומים מסודרים בסדר גאומטרי קבוע שחוזר על עצמו במרחב. נוכל לדמיין לעצמנו למעשה סוג של קובייה הונגרית המורכבת קוביות קוביות אשר בונות במרחב את הקובייה הגדולה. כל קובייה קטנה היא תא היחידה (Unit cell) הבסיסי וכולן יחד מרכיבות את הגביש השלם. כמו במקרה של הקובייה ההונגרית, גם בגבישים אמתיים הצורה החיצונית של הגביש היא ביטוי לצורה של תא היחידה.

קובייה

 סלע (Rock)- צבר של מינרלים הנוצר באופן טבעי. סלעים עשויים להיות מורכבים ממינרל אחד בודד או מכמה סוגים של מינרלים. סלע גיר למשל מורכב בעיקר מהמינרל קלציט, בעוד שסלע גרניט (הסלע שמופיע לעתים בשיש במטבח) מורכב מכמה מינרלים- קוורץ, פלדספר, פלגיוקלז ועוד. יש סלעים בהם ניתן לראות את הגבישים, כמו במקרה של סלע הגרניט ויש כאלה שבהם הגבישים הם מיקרוסקופיים ולא ניתן לראות אותם בעין, כמו במקרה של סלע הגיר.

גרניט

אבן (Stone)- למילה אבן אין משמעות בגאולוגיה. אבן יכולה להיחשב אולי כסלע קטן, למרות שמבחינה גאולוגית סלע הוא סלע, ואין התייחסות לגודל מבחינה טרמינוקלציטלוגית.

אבן חן (Gem stone)- רוב אבני החן הן מינרלים (ראה הגדרה למעלה). כלומר- הן חומרים אחידים, אי-אורגניים, בעלי מבנה גבישי אשר נוצרו באופן טבעי. כל אבני החן אשר מופיעות בצורת גבישים הן מינרלים- משפחת הקורונדום (רובי וספיר), משפחת הבריל (אמרלד ואקוומרין), יהלומים, אבני קוורץ למיניהן וכדומה. על מנת שמינרל יחשב כאבן חן עליו לעמוד בקריטריונים של יופי, נדירות ועמידות. קלציט, למשל, היא מינרל הגדל כגביש אך אינו מוגדר כאבן חן משום שהוא רך יחסית (עומד בדירוג נמוך בסולם מוס – להרחבה לחץ כאן) ואינו עמיד לבלייה לאורך זמן. בנוסף הוא נפוץ מאוד ולכן אינו עומד בקריטריון הנדירות.

ישנן אבני חן יוצאות דופן. אופל, למשל, יוצא דופן מכיוון שהוא אכן מינרל אך אינו גבישי. הוא נחשב אבן חן מאחר והיה בשימוש בתכשיטים משחר ההיסטוריה. אבני חן יוצאות דופן נוספות הן הפנינה והענבר מכיוון שהן אינן אי-אורגניות ולכן כמובן שאינן מינרלים. בניגוד למינרלים, פנינה וענבר נוצרות בתהליך אורגני, המערב את עולם החי והצומח. פנינה נוצרת מהפרשת חומרים על ידי צדפות (שזהו תהליך ביולוגי), וענבר נוצר מהתאבנות של שרף עצים.

עולם הגאולוגיה הוא עולם מרתק ומורכב, העוסק במסתורי העולם שלנו ובתעלומות הגדולות ביותר בכדור הארץ. מבניית הרים ואוקיינוסים, לתזוזת היבשות ועד גיבוש יהלומים ואבני חן, הטבע מלא ביכולות מדהימות, שעם הזמן אנו הולכים ומגלים עליהן עוד ועוד. עולם היהלומים ואבני חן הוא רק פלא אחד קטן מתוך התחום השלם והאינסופי של הגאולוגיה.

לקריאת כתבות נוספות בנושא גאולוגיה לחץ כאן!

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן