הערכת תכשיטים

אתה נמצא כאן: ראשי \ מידע מקצועי \ הערכת תכשיטים
הערכת תכשיטים ריבוע

 

לאינטרנט

 

נכתב על ידי רוני פרנסקי.

 

על מנת לבצע הערכת תכשיטים אנו בודקים כמה אלמנטים חשובים. אך תחילה, לפני ביצוע כל בדיקה שהיא, יש לוודא שהתכשיט נקי מלכלוך ושומן אשר נוטים להצטבר עליו תוך כדי ענידתו. לאחר ניקוי ייסודי של התכשיט ניתן להתחיל לבצע בדיקות.

 1. מהי המתכת ממנה עשוי התכשיט?

  למתכות שונות יש שווי שונה. זהב ופלטינה הן המתכות היקרות יותר. לגבי זהב צהוב או לבן – אין בניהם הבדל מבחינת ערך כספי. לעומת זאת, כסף זול הרבה יותר ונחושת זולה אף יותר. לכן השלב הראשון הוא להבין עם איזו מתכת אנו מתעסקים. לטיב או סוג המתכת יש השפעה גם על עבודת הצורפות. פלטינה למשל, קשה הרבה יותר לעיבוד ולשיבוץ משאר המתכות.

 2. אילו אבני חן משובצות בתכשיט ומה איכותן?

  במידה וישנם יהלומים ואבני חן משובצים בתכשיט, יש צורך לבצע הערכה. הערכת יהלום מורכבת מכמה פרמטרים- בדיקת הניקיון, הצבע, העבודה והמשקל. ככל שהציון בכל פרמטרים הללו גבוה יותר- הערכת שווי היהלום גבוהה יותר. "ניקיון" זהו פרמטר שאומר עד כמה היהלום נקי מפגמים. "צבע" מתייחס להעדר הצבע או הגוון – יהלום חסר צבע לחלוטין מקבל את הציון הגבוה ביותר וככל שהיהלום בעל גוון צהוב יותר כך הדירוג יורד. "משקל" נמדד בקראט או בחלקי הקראט (נקודות), ומשפיע כמובן גם הוא על הערך ו"עבודה" היא השכלול של מאפייני מבנה האבן – הסימטריה של היהלום, הפרופורציות שלו וטיב הצחצוח שלו.

  דרגות ניקיון
  דרגות צבע1

  במידה ובתכשיט משובצות אבני חן אחרות, הן נמדדות בפרמטרים דומים. אבן חן תיבדק בראש ובראשונה על מנת לקבוע את סוג האבן, לאחר מכן האם היא טבעית או סינטטית והאם היא עברה טיפולים לשיפור הצבע או המראה האבן. ערכה של אבן חן תלוי גם כמובן במשקל שלה, בצבע ובניקיון אך גם בשקיפות שלה- עד כמה היא מעבירה אור. פרמטר נוסף הוא הנדירות שלה – ככל שהאבן נדירה יותר, כך עולה ערכה

 3. מה מצב שיבוץ האבנים?

  נרצה לדעת מהו אופן השיבוץ ומהו טיב השיבוץ על מנת להעריך את העבודה שנעשתה בתכשיט. מלבד עבודת השיבוץ עצמה, נבחנת גם ההתאמה בין האבנים המשובצות- עד כמה קיימת אחידות בין האבנים מבחינת גודל, צורה וגוון.

 4. מהו מקור התכשיט?

  בבדיקת התכשיט אנו מחפשים חותמות או הטבעות על גבי המתכת. לרוב מוחתם סוג ואיכות המתכת (למשל 750 בזהב או 925 בכסף) אך לעיתים ניתן למצוא גם חותמות יצרן. חותמות אלו יכולות ללמדנו על מקור התכשיט, ועל היוקרה של המוסד או התכשיטן שייצר אותו. למשל, חותמת "ראש חזיר", היא סמל של מכון התקנים הפריזאי לתכשיטי כסף אשר יוצרו בצרפת. החותמת הייתה בשימוש בין השנים 1838 עד 1961. ראה דוגמא בכתבה קודמת באתר (לחצו כאן לכתבה). חותמות כאלה יכולות להעיד על מקוריותו ואיכותו של התכשיט. ערך התכשיטים עולה כאשר התכשיטים מוחתמים בחותמות כמו חותמת בית מלוכה או תכשיטנים מפורסמים כגון פאברז'ה.

 

הערכת תכשיטים עתיקים או תכשיטים בכלל היא עבודה מדויקת אשר צריכה להתבצע על ידי צוות מקצועי ומנוסה. במכון הגמולוגי GCI  תוכלו לקבל הערכה מדויקת ומקצועית, ואף להנפיק תעודה לתכשיט שמבטיחה את איכותו ומקוריותו.

 

לביצוע הערכת תכשיט במכון הגמולוגי GCI, בעל שם עולמי ו-36 שנות ניסיון לחצו כאן!

על מנת ללמוד על ביטוח תכשיטים לחצו כאן!

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן