נדידת יבשות: כיצד יהלומים מוכיחים את התיאוריה?

אתה נמצא כאן: ראשי \ גיאולוגיה \ נדידת יבשות
יבשות לאתר
26 מאי 2016 - 16:22, הכותב , בתאריך גיאולוגיה, גמולוגיה, מידע מקצועי, אין תגובות

נכתב על ידי רוני פרנסקי, גאולוגית.

 

מפת כדור הארץ היא אחד התרשימים המפורסמים בעולם. כבר בבית הספר היסודי אנו לומדים  שכדור הארץ מחולק ליבשות ולימים, ושישנן 7 יבשות- אסיה, אירופה, אפריקה, אמריקה הצפונית, אמריקה הדרומית, אוסטרליה ואנטארקטיקה. אך ישנה עובדה מעניינת ומוזרה שהתגלתה בעקבות מחקרים גיאולוגים מקיפים ביבשות השונות- היבשות אינן קבועות במקומן, ונעות כל הזמן בקצב איטי מאוד. זאת ועוד, התיאוריה אומרת שכל היבשות שאנו מכירים כיום היו פעם מחוברות ליבשת אחת גדולה וקדומה, ממש כמו פאזל. תיאוריה זו נקראת "תאוריית נדידת היבשות" (Continental drift). האם יכול להיות שלכריית יהלומים יש חלק חשוב בהוכחת התיאוריה?

 

מהי נדידת יבשות?

נבין תחילה מה היה התהליך שהביא את היבשות למקום בו הן נמצאות כיום. על פי התיאוריה, לפני כ-250 מיליון שנה (בתקופה שנקראת "פלאוזואיקון") הייתה על כדור הארץ יבשת אחת בלבד ולא 7 כמו שאנו מכירים היום. יבשת זו קיבלה את השם "פנגיאה" מאלפרד וגנר, המדען הגרמני שהגה את התיאוריה בשנת 1912. המילה "פנגיאה" מגיעה מיוונית ופירושה- "כל האדמות". וגנר הבחין שישנם שרידים של מאובנים דומים ביבשות שכיום מופרדות על ידי אוקיינוסים. התיאוריה מסבירה שלפני כ-200 מיליון שנה התפרקה יבשת פנגיאה לשתי יבשות נפרדות- גונדוונה ולאורסיה, והן המשיכו להתפרק ולהתרחק עד שהגענו למצב בו ממוקמות היבשות היום (ראה איור 1).

 

 

כיצד יכולה כריית יהלומים לאשש תיאוריה זו?

שני אזורים בהם מתבצעת כרייה רבה של יהלומים הם אזור ונצואלה וברזיל, שנמצאות בחלקה הצפוני והמזרחי של דרום אמריקה, ואזור גינאה ואנגולה שנמצאות בחלקה הצפוני והמערבי של יבשת אפריקה. מסתבר שהשכבות הגיאולוגיות מהן נכרים היהלומים בשתי יבשות מרוחקות אלו דומות מאוד. מעבר לכך, אזורים אלו מאופיינים ביהלומים דומים, בגווני ירוק-צהוב ובעלי זריחה חזקה. ממצאים אלו מחזקים את התיאוריה שבעבר, כאשר נוצרו אותם יהלומים, היו שתי היבשות מחוברות זו לזו. בנוסף, כאשר מביטים בצורה הפיזית של יבשת אפריקה ודרום אמריקה ניתן להבחין בכך שהן משלימות זו את זו, מתאימות כמו פאזל.  (ראה איור 2).

יבשות3

 

מהו ההסבר לתופעה זו?

עם התפתחות הטכנולוגיה השתנתה והתחדדה התיאוריה. כיום מסבירים את תופעת תזוזת היבשות על ידי תיאוריה עדכנית יותר הנקראת "טקטוניקת הלוחות" (Plate tectonics). היא פותחה על ידי הגיאופיזיקאי ג'ון טוזו וילסון, שטען שלמעשה היבשות הן חלק מלוחות סלע גדולים. וילסון מסביר שקרום כדור הארץ מורכב מלוחות קשיחים שנעים על פני שכבה של סלעים מותכים- הידועה בשם מגמה. שמן המדעי של שתי שכבות אלו הוא "ליתוספרה" (שכבת הלוחות הקשיחים) ו"אסטנוספרה" (שכבת הסלעים המותכים- המגמה). תנועה של נוזל חם מחלקה התחתון של האסטנוספרה כלפי מעלה גורם ללוחות להתרחק זה מזה (ראה איור 3). הלוחות נעים בקצב איטי מאוד של כסנטימטרים בודדים בשנה.

יבשות4

  • התמונות לקוחות מאתר וויקיפדיה www.wikipedia.com

 

למאמרים נוספים בנושא גאולוגיה לחצו כאן!

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן