יהלומים ממוחזרים

אתה נמצא כאן: ראשי \ גמולוגיה \ יהלומים ממוחזרים

עקב הידלדלות מקורות היהלומים הטבעיים, וחוסר הוודאות האם יימצאו בעתיד מכרות חדשים, ייתכן שהעתיד נמצא בכלל במה שקיים מול עינינו אך לא מקבל את תשומת הלב הראויה: יהלומים ממוחזרים. יהלומים ממוחזרים הם יהלומים שהוסרו מתכשיטים מכל מיני סיבות – אירוסין שבוטלו, ירושות שהתקבלו, מצב כלכלי לא טוב. בנפרד, ליהלומים ממוחזרים (ברובם בגדלים קטנים) אין אולי שימוש. אולם כאשר הם מרוכזים, ממוינים מחדש, לעיתים עוברים גם חיתוך מחדש, נארזים בחבילות מתאימות יש להם פוטנציאל מסחרי אדיר כשהם נמכרים בחזרה לתעשייה לשימוש בייצור תכשיטים חדשים.

אחת החברות הראשונות (הוקמה ב- 2010) שעוסקת ובהצלחה רבה ביהלומים ממוחזרים היא חברת White Pine , אשר בשנת 2014 סחרה ביותר ממאה מיליון דולר של יהלומים ממוחזרים. בשנת 2015 עברו תחת ידיה למעלה מ-500,000 קרט יהלומים, עם מחזור מכירות דומה. היא הקניינית הגדולה בעולם של יהלומים מידיים פרטיות. משרדי החברה שוכנים בשדרה החמישית בניו יורק וסניפים נוספים ממוקמים ברחבי ארה"ב אירופה ואסיה. באתר שלה, מציעה החברה פלטפורמה מסחרית לקמעונאים סיטונאים ויצרנים. הם קונים יהלומים מאנשים פרטיים, עסקים פרטיים בענף התכשיטים, כגון יצרני תכשיטים, קמעונאים ומשכונאים. את היהלומים האלו הם מרכזים, ממיינים ואורזים בחבילות. חבילות אלו נמכרות מחדש לתעשייה, אם דרך סניפי הרשת, או דרך מכירות פומביות ברחבי העולם במחירים תחרותיים במיוחד.

‏‏Small-Diamonds_www.LuxuryWallpapers.net_ - עותק

ערך יהלומים ממוחזרים במכירה

לדירוגים שונים של המעבדות השונות השפעה מכרעת על שוק היהלומים, והשפעה זו גדלה כאשר מדובר על שוק היהלומים הממוחזרים. כפי שניתן להבין מנתונים אלו, שנלקחו מהאתר של חברת White Pine :

הטבלה הבאה משווה תעודות דירוג של חמישה יהלומים שהונפקו במעבדות שונות. גמולוג שהוכשר ב-  GIA ועובד בחברת ( WHITE (WP PINES דירג את היהלום באופן זהה לכפי שדורג במעבדת GIA. אולם, הדירוגים של אותו גמולוג לעומת דירוגי מעבדות אחרות, ממחישים את הסתירות בין המעבדות השונות וכן את ההשפעה הישירה על ערך היהלום. כפי שמוסבר באתר, ניתן לראות כי תעודת EGL-USA דירגה דירוג צבע אחד גבוה יותר, וגם דירוג ניקיון אחד גבוה יותר, וכך גרמה לתמחור האבן בשווי 26% יותר. אם אתה כלקוח רכשת את היהלום הזה עם דירוגי התעודה הזו, אתה תאבד 26% כאשר תנסה למכור את היהלום הזה בשוק היהלומים הממוחזרים.

EGL-EUROPE

EGL-USA

IGI

AGS

GIA

WP

Lab

WP

Lab

WP

Lab

WP

Lab

WP

Lab

J

G

H

G

F

E

H

G

F

F

Color

I1

SI1

SI2

SI1

VS1

VS1

VS2

VS2

VS1

VS1

Clarity

+120%

+26%

+9%

+9%

0%

Value Inflation %

(1-1.50ct round)

סקר של ה-GIA, שנערך ב-2010 בארה"ב, העריך כי הצרכנים מכרו בחזרה לקמעונאי תכשיטים, כלומר חנויות משכון וחברות שקונות תכשיטי זהב משומשים, בכמות הנעה בין 1.4 ל-1.8 מיליון יהלומים במשקל של 0.3 קרט ומעלה. משקלם הכולל של היהלומים נע בין 500 ל-700 אלף קרט יהלומים. משקלם הכולל של היהלומים הקטנים יותר, מתחת ל- 0.3 קרט הסתכם ביותר מ-3 מיליון קרט. מעובדה זו ניתן ללמוד כי הפוטנציאל הכלכלי שנמצא ביהלומים אלו, הוא אדיר. זהו "מכרה" בלתי נדלה במיוחד לאור העובדה כי זרם רכישות התכשיטים על פי הסקרים השנתיים של דה בירס נמשך. לפי סקרים אלו שנערכו בין השנים 1976 ל-1999, הצרכנים בארה"ב רכשו קרוב ל-400 מיליון תכשיטי יהלומים, המשובצים על פי ההערכות בכ-1.3 מיליארד יהלומים. מספרים אלו כוללים יותר מ-37 מיליון טבעות אירוסין, עם שליש קרט יהלומים בממוצע לטבעת. דה בירס הפסיקה לפרסם את הסקרים הללו אחרי שנת 2000, אך סקרים מאוחרים יותר שערכו מקורות אחרים מצביעים על כך שקצב הרכישות נמשך.

גם דה בירס הכירו בפלח השוק הרווחי של היהלומים הממוחזרים, ולפי הודעה לעיתונות השיקה החברה בארה"ב את המכון הבינלאומי להערכת יהלומים (International Institute of Diamond Valuation או בקיצור IIDV), שיספק פתרון מכירה חוזרת של תכשיטי יהלומים, המותאם הן לצרכי קמעונאים והן לצרכי צרכנים. לאחר 18 חודשי ניסיון, במהלכם שכללה החברה את מודל המכירה החוזרת של היהלומים כדי להפכו ליעיל ורווחי, החברה מכריזה כי בקרוב השירות יהיה זמין בכל ארה״ב. IIDV יציע לצרכן מחירים מדויקים ומשתלמים יותר, יחד עם שקיפות גדולה יותר בתהליך המכירה מחדש. IIDV יאפשר לקמעונאים להציע ללקוחותיהם שירות מכירה מחדש משלים להיצע השוטף, ויסייע בכך בשימור לקוחות. דה בירס הדגישה, ש-IIDV יאפשר לקמעונאים להציע ללקוחותיהם פתרון מכירה חוזרת של כל יהלום, ללא קשר לערכו. טום מונטגומרי (Tom Montgomery), סגן נשיא בכיר ליוזמות אסטרטגיות בדה בירס מבהיר את מטרת המהלך: ״הנוהג של צרכנים המעוניינים למכור מחדש את יהלומיהם אינו חדש. מרבית האנשים מתייחסים ליהלום כאל משהו שאותו ישמרו לנצח ולא ירצו למכור. עם זאת, יש מגוון סיבות בגינן אנשים מעוניינים למכור את יהלומיהם. אנו מאמינים שמבחינה היסטורית, התעשייה לא העניקה לצרכנים טיפול הולם בתחום זה. אנחנו רוצים שאנשים יידעו שהיהלומים שלהם הם בעלי ערך ונתמוך בניסיון להציע להם מחירים אטרקטיביים יותר בעת מכירה חוזרת״.

אנליסט תעשיית היהלומים חיים אבן זוהר מנתח את תופעת היהלומים הממוחזרים ומניח כי עבור מרבית היצרנים והסיטונאים, יהלומים ממוחזרים שנכנסים לשוק אינם דבר חיובי, כיוון שהם כבר תומחרו ונמכרו והשפעתם בטווח הארוך היא שלילית כיוון שהם יוצרים סטגנציה (דריכה במקום) במחירים. בנוסף הם גם מגבירים את התחרות, כיוון שקמעונאים רוכשים אותם במחירים כדאיים ישירות מהצרכנים במקום דרך ערוצי המסחר המסורתיים.

עבור הקמעונאים, לעומת זאת, זו התפתחות חיובית למדי. הדבר מאפשר להחליף את היהלומים בתכשיטים ולשדרג לאבנים טובות או גדולות יותר במחירים רווחיים יותר מאלה שמוצעים בערוצי המסחר הרגילים.

לסיכום, מעריך חיים אבן זוהר, כי פלח שוק היהלומים הממוחזרים גדל בשנים האחרונות ב-5.5%, ל-1.2 מיליארד דולר. לדעתו, הסכומים יעלו עוד בשנים הקרובות כיוון שקיימים ״יהלומים משומשים״ בשווי של עד טריליון דולר, נעולים בכספות ותיבות תכשיטים פרטיות ברחבי העולם, וקיים סיכוי רב שהרבה מהם ימצאו את דרכם חזרה לשוק.

חברת הייעוץ Bain & Co, מעריכה גם היא כי יהלומים ממוחזרים עשויים בסופו של דבר להוות 5-10% מהאספקה הנוכחית לשוק. ועדיין, מדגישה החברה כי המספרים הללו יכולים להיות נמוכים לאין ערוך מהמצב בפועל, כיוון שלדעת מומחי תעשייה רבים מרבית המסחר ביהלומים ממוחזרים נערך באופן פרטי ואינו מדווח כלל.

לאור כל זאת, מן הראוי יהיה להתייחס ליהלומים הממוחזרים כמכרה קיים, שעשוי להניב רווחים לשנים רבות בעתיד.

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן