הכשרה מקצועית: זה הזמן להכשרה מקצועית

אתה נמצא כאן: ראשי \ לימודים \ הכשרה מקצועית
לימודי יהלומנות
27 מאי 2015 - 22:31, הכותב , בתאריך לימודים, מידע מקצועי, Comments off

‏‏כיתה - עותק

 

 

 

 

 

 

 

מאת יהודה יקר, גמולוג ראשי, GCI מרכזים גמולוגיים

החיים של אלה שאנחנו נוהגים לכנות 'מצליחנים' מכילים כמעט תמיד סיפורים על משברים וקשיים, שתורגמו להזדמנויות ולצמיחה. אחד הכלים החשובים ביותר להצלחה ביום שאחרי המשבר הוא ההכשרה המקצועית.

המשבר הכלכלי הביא להאטה משמעותית בעסקי היהלומים וגרם לכך שאנשים שהיו עד לא מזמן "עסוקים עד מעל הראש" מוצאים עצמם לפתע עם משאב חדש ובלתי מוכר – זמן. יש שהתעשתו מהר והחלו לבחון את השטח ולהבין את כללי המשחק החדשים. מי שיבין את כללי המשחק החדשים מהר יותר ויפנים דרכי פעולה מתאימות לתנאים החדשים, יוכל לבצע התאמות ושינויים בעסקים, ולנצל באופן מיטבי את ההזדמנויות החדשות שייווצרו כתוצאה מהשינויים האלה.

מי שיידע לנצל את הזמן הזה כדי לשדרג את עצמו, את העובדים שלו ואת העסק שלו יוכל להתמודד הרבה יותר טוב עם האתגרים בעתיד. עבור היהלומן, רכישת כלים בתחומים של שיווק, ייצור תכשיטים, גישור, ניהול משא ומתן ועוד זו לא רק הרחבת אופקים, אלא כלי עבודה של ממש, אותו צריך לתחזק ולשפר בהתמדה. זו בדיוק הסיבה לכך, שהנהלת הבורסה החליטה לסבסד, עבור חברי הבורסה, עובדיהם ובני משפחותיהם, שורה של קורסים מקצועיים בתחומים הקשורים לחיים המקצועיים של היהלומן. הקורסים מתקיימים בדרך כלל בימי שישי בחדרי הלימוד בבורסה ובמכללה ליהלומים ותכשיטים.
את הקורסים מנהל צוות GCI מרכזים גמולוגיים (בעבר – המרכז הבינלאומי לגמולוגיה – IGC).

ניסים גיל משמש כמרכז הקורסים, המועברים על ידי מרצים, מהמובילים בתחומם בארץ, ובהם הגמולוג הראשי של המרכז הבינלאומי לגמולוגיה (GCI) – יהודה יקר, בתיה ואנג מבית הספר להנדסה ועיצוב שנקר, המגשרת מיכל יוסף, עודד קאשי, חיים מילר מתכשיטי מילר, יעקב מרדינגר מ'הצורפים', יקירה אינהורן ואחרים.

קורסים, העולים בדרך כלל בין 4,000 ש"ח ל – 7,000 ש"ח מוצעים לחברי הבורסה במחיר סמלי של 150 ש"ח בלבד (הקורסים פתוחים אף לכל עובדי הענף ובני משפחותיהם, המשלמים גם הם מחיר מוזל ביותר).
נשיא הבורסה – אבי פז אומר: "אנחנו מסבסדים עבור החברים את הקורסים הטובים ביותר מתוך מטרה ברורה ומוצהרת, לסייע ליהלומנים הישראלים להצטייד בכלים הדרושים להם כדי להצליח. התקופה הנוכחית מעניקה לנו הזדמנות לשכלל את היכולות המקצועיות שלנו ושל העובדים שלנו. אני שמח על כך שאנחנו מצעידים מהפכה של ממש בתחום ההכשרה."
מנכ"ל הבורסה – יאיר כהן, אומר: " בחרנו לקיים את הקורסים בימי שישי בבוקר, כדי שלא להפריע לשגרת העסקים של היהלומנים. אנחנו מעמידים לרשות הקורסים את כל המשאבים העומדים לרשותנו, וגובים מחברי הבורסה סכום סמלי בלבד. לשמחתי, היזמה שלנו הגיעה בדיוק בזמן, וחברים רבים נהנים ממנה. לצורך ביצוע פרויקט ההכשרה הזה חברנו לשותפים אסטרטגיים מצוינים ומובילים בתחומם. עובדי המרכז הבינלאומי לגמולוגיה (GCI) בניהולו של הגמולוג יהודה יקר מנהלים את הקורסים בהתנדבות בסיועו של נסים גיל. בחלק מהקורסים יש שיתוף פעולה הדוק עם שנקר ועם המכללה ליהלומים."
יהודה יקר וניסים גיל אומרים: "מטרת הקורסים היא להעניק למשתתפים את כל הכלים החדשנים ביותר להשתלבות בכל האתגרים העומדים בפני העוסקים בענף היהלומים והתכשיטים בעיקר בימי קשים אלה, בעזרת הכוחות המקצועיים ביותר."

יעקב קטן:
ראייה חדשה
האם באמת כדאי להשקיע 150 ש"ח בקורס מקצועי? יעקב קטן ואדריאן פריי, שני יהלומנים ותיקים ומנוסים, היו בין אלה שחשבו שכן. הם נרשמו לקורסים ויצאו מהם עם הרבה תובנות, כלים מקצועיים וגם המלצות.
יעקב קטן החליט ללמוד בקורס גישור-פישור, בוררות וניהול מו"מ של הבורסה: "דווקא בתקופה הזו חשוב מאד לנצל את הזמן להכשרה מקצועית וכדאי לנצל את ההזדמנות הזו של הקורסים המסובסדים של הבורסה. זה הזמן הכי טוב לביצוע רענון של המחשבה ושל דרכי העבודה."

היית מעורב בהרבה בוררויות במהלך הקריירה שלך כיהלומן, בשביל מה אתה צריך ללמוד בקורס בוררות, גישור וניהול מו"מ?
"נכון, הייתי מעורב בבוררויות רבות, אבל הקורס פתח עבורי ראייה חדשה ושונה לחלוטין בנוגע לפתרון קונפליקטים. במהלך הקורס למדתי גישות שונות וראיתי יישום של אמצעים רבים להגיע לבירור של קונפליקטים בדרך של הבנה בין הצדדים המעורבים. תמיד ניסיתי למצוא את הדרך להגיע להסכמות בין הצדדים תוך רצון למנוע משקעים וכעסים. הקורס הזה נתן לי כלים רבים לעשות זאת."

מה לומדים במהלך הקורס?
"בוררויות, החוק הישראלי הרלוונטי, תקנות בורסת היהלומים, תקנות הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים, גישור וגישות לניהול מו"מ ונושאים נוספים."

מה תורם הקורס לחבר הבורסה?
"חשוב לי להדגיש שהקורס מעולה. הוא רלוונטי מאוד לכל מי שרוצה להבין את הדינאמיקה ודרך החיים בענף היהלומים בארץ ובעולם. אני ממליץ גם ליהלומנים מנוסים להירשם לקורס הזה, כדי להכיר מקרוב את הכללים של הבוררויות בתוך הבורסה ומחוצה לה. דווקא בתקופה זו, כאשר חיי היום יום הופכים לעתים למתוחים יותר ועם חיכוכים רבים יותר, יש חשיבות גוברת להבנה עמוקה ביותר של נושא הבוררויות."

בקורס מקבלים כלים לניהול משא ומתן. איך ניתן ליישם אותם בחיי היום יום?
"הפיתוח של גישות מודרניות לניהול משא ומתן חשובות ביותר דווקא בתקופה זאת. השימוש בכלים מודרניים וחדשניים בניהול משא ומתן יכול לסייע רבות גם במניעת הידרדרות למצב של בוררות."

בקורס ניתנים גם כלים בתחום הגישור. מה ההבדל בין בוררות לגישור?
"בתהליך של בוררות הבורר הוא הסמכות העליונה. בתהליך של גישור ההחלטה הסופית נשארת בידי הצדדים המעורבים. תפקידך – לסייע בידיהם לגבש פתרון שיתאים לכל אחד מהם, בלא כפייה של פסיקה. פתרון סכסוכים בדרך של הבנות מתאים במיוחד לעסקי היהלומים בהם אנחנו חיים ביחד כמו משפחה."

ליהלומנים רבים אין עכשיו 'כוח' ומצב רוח ללימודים. מה תגיד להם?
"אומר להם שהעסק של היהלומים לא הולך להיגמר, ושדווקא עכשיו זה הזמן הטוב ביותר להכשרה ולהתמקצעות. קח לדוגמה את נושא הבוררויות – דווקא עכשיו יש סבירות ליותר סכסוכים, ומי שיידע להתמודד אתם בצורה הטובה ביותר ייצא נשכר. חשוב מאד שהיהלומנים ירימו את הראש וינצלו את הזמן הזה בצורה הטובה ביותר. הקורסים של הבורסה הם לא רק הרחבת אופקים, אלא גם מעניקים כלים אמיתיים וחשובים להרחבת טווח הפעילות העסקית שלנו. נכון, שבתקופה הזו יש פחות אנרגיה ומצב רוח ללימודים ולהשתלמויות, אבל דווקא התקופה הזו היא הטובה ביותר לכך."

אדריאן פריי:
כלים מתוחכמים
אדריאן פריי, גם הוא יהלומן וותיק ומנוסה, 'השקיע' 150 ש"ח בקורס גמולוגיה. מה ליהלומן ותיק ומנוסה כאדריאן פריי בקורס גמולוגיה?

אדריאן, אתה יהלומן ותיק. מה פתאום קורס בגמולוגיה?
"למרות שמאחוריי 30 שנות ניסיון, למדתי בקורס דברים רבים חדשים. כיהלומן ותיק חשוב לי להכיר את ההתפתחויות והטכנולוגיות החדישות. מאוד נהניתי. גם התנאים שעמדו לרשותנו וגם החומר שלמדנו היו מעולים. אציין במיוחד את המרצה, יהודה יקר, שיש לו ידע רב ויכולת גבוהה מאוד בהעברת החומר. אילו הייתי צריך לתת לו ציון, הייתי נותן לו 100."

מה הרווחת מהקורס?
"קח לדוגמה את תחום הציוד הטכנולוגי. אני מאמין, שמי שיודע להשתמש בציוד החדיש והמתוחכם, יכול לזכות ביתרון גדול. בנוסף, הקורס מעניק כלים טובים לזיהוי זיופים מתוחכמים."

גם בתחום התעודות הגמולוגיות יש התפתחויות. האם זה בא לידי ביטוי בקורס?
"בוודאי. במסחר היומיומי אנחנו עובדים כל הזמן עם תעודות גמולוגיות, אבל יש הרבה יהלומנים, ותיקים וצעירים, שאינם יודעים לקרוא את התעודות האלה בצורה מעמיקה ולהבין אותן עד הסוף. כמו בכל תעודה, גם לאותיות הקטנות יש חשיבות גדולה. הקורס נותן הרבה כלים גם בתחום הזה, וזה חשוב מאוד."

אתה ממליץ להם להירשם?
"הקורסים האלה הם ממש כמו כסף המונח על הרצפה ומחכה שירימו אותו. כל מה שצריך זה רק להתכופף ולקחת. כאיש עסקים אני יכול לומר לך בביטחון גמור, שמדובר בעסקה ממש טובה. התמורה שקיבלתי בקורס שווה פי כמה וכמה מה-150 ש"ח ששילמתי. "

Time Is Money אומר הפתגם הידוע. אנשי עסקים יודעים, שהדרך להצלחה תלויה בניצול הזדמנויות ומשאבים. אחד המשאבים המרכזיים שיש לנו הוא זמן. בואו נהפוך אותו לידע, ואת הידע – לכסף.

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן