היהלומים שבכתר: אוסף תכשיטי הכתר הבריטי

אתה נמצא כאן: ראשי \ היסטוריה \ היהלומים שבכתר
תכשיטי הכתר הבריטי
18 אפריל 2016 - 12:17, הכותב , בתאריך היסטוריה, מידע מקצועי, תכשיטים, אין תגובות

כדור-  The Orb

כדור המלוכה

אחד מסמלי המלוכה הבריטית עד היום. הכדור מסמל את העולם כולו והכתר המוזהב שעליו מסמל את שליטתה של האימפריה הרומית בעולם. הצלב התווסף לכדור על ידי הקיסר תיאודוסיוס (375-95) והוסיף לו נופך נוצרי. הכדור לקח חלק בכל אחד מטכסי ההכתרה משנת 1661 ואילך, כאשר הושם בידו הימנית של השליט המוכתר על ידי הארכיבישוף. כך, בדומה לצלב השולט בכיפת הכדור, על השליט המוכתר לזכור כי ישו הוא השליט בעולם. כיום, לאחר חידושו, הכדור משובץ פנינים, אמרלדים, ספירים, רובינים, 365 יהלומים ואמטיסט אחד. הכתר עשוי זהב ובתי האבנים מעוטרים באמייל.

טבעות המלוכה – Coronation rings

טבעת המלוכה הבריטית

בטכס ההכתרה, עונד הארכיבישוף על אצבעו הרביעית של השליט המוכתר טבעת כסמל לכבוד מלכותי. מאז המאה ה- 13 האבן המרכזית בטבעת זו היתה באופן מסורתי, רובי. עד המאה ה- 20 טבעות יוצרו מחדש לכל טכס הכתרה, בהתאם לטעמו האישי של השליט המוכתר, והן גם נותרו ברשותו. המלכה אליזבט הראשונה (1558-1603) ענדה את טבעות ההכתרה שלה לאורך כל ימי חייה, והן סימלו עבורה את קשר ה"נישואין" שלה עם ממלכתה. טבעת המלוכה המוצגת במוזיאון תכשיטי הכתר, יוצרה עבור הכתרת וויליאם הרביעי ב- 1831. הטבעת משובצת 14 יהלומים, ספיר גדול וחמישה רובינים מעליו היוצרים צלב (בצבעי הכתר). באותה שנה יוצרה גם למלכה אדלייד, אשתו של וויליאם טבעת המשובצת רובי גדולה מרכזית, וסביבה יהלומים, רובינים נוספים משובצים בבסיס הטבעת.

שרביטים – The Scepters

שרביטי המלוכה

סמלי המלוכה הבריטית היו מאז ומעולם השרביט עם הצלב  והשרביט עם היונה. שניהם מסמלים את תפקידו של המלך כסמכות ריבונית ורוחנית כאחד. שרביט הצלב נוצר בשנת 1661 עבור צ'רלס השני והופיע בכל טכס הכתרה מאז. השרביט עבר שינויים לאורך השנים, כאשר השינוי המשמעותי ביותר היה בשנת 1910 – הכנת מקום לשיבוץ ה"קולינן I", יהלום בצורת אגס במשקל 530 קרט. שרביט היונה נוצר בשנת 1661 עבור צ'רלס השני והופיע גם הוא בכל טכס הכתרה מאז. מהמאה ה- 14 ואילך, גם בת הזוג של השליט החזיקה שרביטים בטכס ההכתרה.

שני שרביטים נוצרו בשנת 1685 עבור אשתו של ג'יימס השני – מארי ממודנה: שרביט זהב עם צלב המשובץ כולו אבני רוק קריסטל, ושרביט שנהב עם יונה, העשוי שנהב פילים וזהב ואינו משובץ אבני חן, אלא מעוטר בעבודות אמייל בלבד. שני שרביטים אלו שימשו את בני הזוג של המוכתרים בכל טכסי ההכתרה מאז.

כתר המלכה מארי 1911 – Queen Mary's Crown

המלכה מרי

כאשר הוכתרו מלכים נשואים, נהוג היה שגם בנות הזוג יזכו לכתר. הכתר שנוצר עבור אשתו של ג'ורג' החמישי, המלכה מארי משובץ בכ- 2,200 יהלומים. עבור ההכתרה ב- 1911, שובצו בכתר הקוהינור, קולינאןIII  וקולינאן IV. לאחר ההכתרה יהלומים אלו הוסרו, וב- 1914 הוחלפו בחיקויים. הכתר תוכנן כך שיוכל להתפרק ולתפקד גם כנזר בלבד (ללא הבד והקשתות העליונות), והמלכה מארי אכן ענדה אותו כנזר באירועים רבים, כולל בטכס ההכתרה של בנה ג'ורג' השישי, ב- 1937.

כתר המלכה אליזבט המלכה האם 1937 –  The Crown of Queen Elizabeth, The Queen Mother

Queen_Mother

בשנת 1937 יוצר עבור אשתו של ג'ורג' השישי, המלכה אליזבת, כתר שהושפע רבות מהכתר שנוצר עבור חמותה – המלכה מארי ב- 1911. הכתר יוצר מפלטינה, וגם בו שובץ הקוהינור במרכז הצלב הקדמי, והוא משובץ בו עד היום. מתחת לקוהינור, בקדמת הנזר, משובץ יהלום במשקל 17 קרט שקיבלה המלכה וויקטוריה ב- 1856 מהסולטן התורכי. גם כתר זה מתפרק, והמלכה אליזבט ענדה אותו כנזר, ללא הבד והקשתות בהכתרת ביתה, המלכה אליזבת השנייה בשנת 1953.

כתר המלוכה 1937 – The Imperial State Crown

ImperialStateCrown

כתר המלוכה, שנוצר בשנת 1937, נחבש על ראש השליט המוכתר בנשף שנערך בסוף טכס ההכתרה, ובאירועים מדיניים חשובים לאורך תקופת הכהונה (כמו פתיחת מושב הפרלמנט, לדוגמא). ככתר המשמש לאירועים חשובים, כתר המלוכה משובץ באבני חן גדולות יותר מאלה המשובצות בכתרים האחרים וקבועות. חלק מאבני החן שובצו כבר בכתרים קודמים במאות ה- 17 18 ו- 19. במרכז הצלב העליון משובץ ספיר שהיה משובץ בטבעת שהיתה שייכת לכומר אדוארד, מהקשתות מתנדנדות ארבעת הפנינים בצורת טיפה, שהיו משובצות בעגילי המלכה אליזבת. אבן הספינל הגדולה, הידועה בשם Black Prince's Ruby (רובי הנסיך השחור), ניתנה לאדוארד הנסיך מוויילס על ידי דון פדרו מקסטיל ב- 367 לאחר שאדוארד ניצח בקרב נג'רה. בחלקו האחורי של הכתר משובץ ספיר נוסף, ספיר סטיוארט. בחלקו הקדמי של הכתר משובץ קולינאן II, במשקל 317 קרט.

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן