יהלומים מטופלים, מזוייפים וסינטטיים

אתה נמצא כאן: ראשי \ חיקוי היהלום \ יהלומים מטופלים, מזוייפים וסינטטיים
8
26 אוגוסט 2004 - 22:32, הכותב , בתאריך חיקוי היהלום, טיפולים ביהלומים, יהלומים סינטטיים, מידע מקצועי, Comments off

מאת דפנה יודוביץ'

היהלומים הם ידידיה הטובים ביותר של האישה, אולם כיצד היא יכולה להיות בטוחה שהיהלומים אינם מזויפים? הנה כמה דברים שכדאי לדעת על גמולוגיה ואבני חן טובות.
תמונה1
"שלום וברוכים הבאים לאתר האינטרנט של חברת לייפג'ם. אצלנו תוכלו למצוא את כל המידע שנחוץ לכם כדי ליצור את מצבת הזיכרון המרהיבה ביותר בעבור יקירכם. באמצעות שיטה ייחודית, אנו מאפשרים לכם להפוך את אפר המתים ליהלום אמיתי שאותו תוכלו לשבץ בטבעת או בתליון, לענוד בקביעות ולהיות קרובים לאהוביכם שהלכו לעולמם. לייפג'ם מבטיחה ליצור בעבורכם יהלומים אמיתיים באיכות מקסימלית, ומאפשרת לכם לבחור את הצבע והברק הסופי של האבן. חבל לחכות לזמן אמת! התקשרו אלינו עכשיו, ושמעו פרטים נוספים על היהלום של חייכם".

לישראלים התיאור הזה עדיין נשמע כבדיחה מקאברית, אולם בקרב האמריקנים הנצחת המת באמצעות יהלום נחשבת לבחירה הולמת ומכובדת. מאז ומעולם נחשב היהלום לאחד מסמלי הסטטוס המוצהרים של המעמד הגבוה. מחירו היקר של היהלום נגזר מתהליך של מיליוני שנים, שמתחיל במעבה כדור-הארץ, בתנאי לחץ וטמפרטורה גבוהים במיוחד, ומצריך כוח אנושי של עשרות אנשי מקצוע כדי להפוך פלט לבה סלעי ואפרפר לאבן-חן בוהקת וזעירת-ממדים.
הסמליות, אם כן, ברורה, ואפשר בקלות להבין מדוע ההיקש בין אדם יקר ליהלום זוהר נתפס כטריוויאלי בחוגים מסוימים. אך מה שבכל זאת מפתיע, הוא תהליך האינסטנט שמבטיחה חברת לייפג'ם לייצור היהלומים – במקום מיליוני שנים, לקוחות החברה זוכים לקבל יהלום יוקרתי בפרק-זמן שלא יעלה על 12 שבועות מיום הפטירה.

האם פלאי הטכנולוגיה הצליחו לחקות את הטבע, וליצור תהליך מסחרי שמשלב טמפרטורה של 3,000 מעלות צלזיוס ובו-זמנית לחץ של 100,000 אטמוספרות – שנחוצים כדי להפוך גרפיט ליהלום? האם תם עידן כריתת אבני-החן, וכל היהלומנים מוזמנים לסגור את הבאסטה ולעבור קורסים מזורזים להסבת מקצוע? ומה עם היהלומים שברשותנו? האם צפויה להם ירידת-ערך תלולה?
ובכן, אפשר להירגע ולנשום לרווחה. הטכנולוגיה טרם הצליחה להדביק את יכולות פלאי הטבע, ואותם יהלומים סינתטיים (synthetic diamonds), או בעגה המקצועית "יהלומי Man-Made", עדיין מדורגים כיהלומים נחותים. עלות היהלומים הסינתטיים
מגיעה לכדי עשירית בלבד מעלותם של היהלומים הטבעיים (natural diamonds) שנוצרו מתהליכים אקולוגיים ארוכי-טווח. כך שאם המחיר הממוצע לרכישת קראט יהלום סינתטי ברמת ניקיון וגימור סבירה הוא כ-400 דולר, מחירו של קראט יהלום טבעי, באותה רמת ניקיון וגימור, יגיע בקלות לכ-6,000 דולר.

hpht blueבעולם אוטופי, התפתחותו ומסחורו של שוק היהלומים הסינתטיים אינם אמורים לנשוף בעורפו של שוק היהלומים הטבעיים. נהפוך הוא: שוק היהלומים הסינתטיים אמור לשמש כניסה נוספת לאנשים שטרם עידן היהלומים הסינתטיים לא יכלו לענוד ולהתקשט בתכשיטים משובצים באבני-חן וביהלומים, ועתה, גם לצורכיהם ישנו מענה אפשרי ונגיש. כל זאת, בתנאי שהתמחור והמסחר של היהלומים הסינתטיים נעשים בצורה מקצועית ומהימנה, שמאפשרת לייעל את התפתחות הידע והטכנולוגיה לטובת הפרט.
אלא שהתפתחות הטכנולוגיה מאפשרת לייצר יהלומים סינתטיים ברמת גימור כמעט אבסולוטית, שבעין בלתי מזוינת נראית זהה לזו של היהלום הטבעי. לא-מעט אנשי מקצוע בענף היהלומים מנצלים את הזהות הוויזואלית הזו, גובים סכומי-עתק בעבור יהלומים סינתטיים וזולים, ומעמיקים את כיסיהם על-חשבון חוסר הידיעה של אחרים.

בין זרקוניה לזרקון

רכישת תכשיט משובץ אבני-חן ויהלומים נעשית לרוב על-פי מראה עיניים ואמונה טוטלית בנתונים שמוסר לנו המוכר. אולם מי ערב לנו שאכן מחירו של התכשיטתכשיט1-600x600 הוערך נכון, ושאכן מדובר ביהלומים שהתבשלו במעמקי האדמה במשך מיליוני שנים?
הדרך היעילה ביותר להימנע מליפול קורבן למעשה שרלטנות היא לדרוש מהמוכר שימציא תעודה שמעידה על סוג האבן, הצבע, הגודל והניקיון, שמגובה בחתימה של אחד ממכוני הגמולוגיה המורשים. במקרים שבהם בעל חנות תכשיטים מנפיק למרכולתו תעודות גמולוגיה מקצועיות (gem and diamond certificate), עלות הבדיקה תגולם במחיר הסופי של התכשיט. המכפיל הסטנדרטי שבין עלות התכשיט לבעל החנות למחיר המכירה הסופי ייסוב סביב 2.5, ואילו בחנויות-יוקרה של תכשיטים כמו קרטייה, ואן קליף או טיפאני, המכפיל שבין עלות הקנייה למחיר המכירה עלול להגיע ל-7, אך מבטיח אמינות גבוהה מאוד, שמגובה בבדיקות גמולוגיות (gemological tests) קפדניות ויקרות.

יהודה יקר, הגמולוג הראשי ומנהל המרכז הבינלאומי לגמולוגיה (GCI- לשעבר IGC), מזכיר שמאז ומעולם שאפו בני האדם להפוך מתכות זולות לאבני-חן ולמרגליות. "אין מה לעשות", הוא אומר. "זה טבעו של המין האנושי. מאחר ששוק אבני-הJI והיהלומים מגלגל הרבה מאוד כסף, הפיתוי לנסות לעשות את המכה דווקא בשוק היהלומים מאוד קוסם". הניסיונות הראשונים ליצור יהלומים סינתטיים על-ידי הפיכת פחמן ליהלום לצרכים מסחריים החלו בשנות ה-50 של המאה הקודמת, והתרכזו בעיקר בשבדיה, יפן, רוסיה, דרום-אפריקה וארצות-הברית. מבחינה מסחרית, החברות שהיו פעילות באופן דומיננטי במאמץ לייצור יהלומים סינתטיים היו דה-בירס, ג'נרל אלקטריק, סומיטמו היפנית וחברה ממשלתית רוסית, ששאפו ליצור חומר שדומה בתכונותיו לאלו של אבן היהלום (חוזק, עמידות, חדות) אך בעלות נמוכה משמעותית, שתגרום לתהליכי הייצור להיות כלכליים ורווחיים.

ב-1990 הצליחה דה-בירס, במעבדותיה הגמולוגיות בדרום-אפריקה, לייצר יהלום סינתטי באיכות נוי גבוהה, בגודל של 14.2 קראט. ואולם, רק בשנים האחרונות הצליחו היהלומים הסינתטיים לחדור אל שוק אבני-החן. "חשוב מאוד לעשות את האבחנה", מסביר הגמולוג, מר יהודה יקר, "בין המינוח המקצועי 'זרקוניה', שכוונתו ליהלומים סינתטיים (synthetic diamonds), מעשה אדם (man made diamonds), שנחשבים ליהלומים אמיתיים, גודלם בדרך-כלל קטן מקראט וצבעם צהבהב או חום; לבין המינוח 'זרקון', שכוונתו לחיקויי יהלומים שמקורם בזכוכית או בפלסטיק ועלותם מזערית.

"על כל פנים, אחד מתנאי היסוד של מסחר חוקי בענף היהלומים הוא חובת הגילוי הנאות. אם מוכר היהלום מעיד ומפרט בכתב על כל טיפול או התערבות מיוחדת שנעשו ביהלום – המסחר ביהלום הוא חוקי ותקין. אם שרשרת הגילוי הנאות נשברת בשלב כלשהו, מדובר בעבירה פלילית וחמורה על החוק. ביהלומי-גלם, לעומת זאת, כל טיפול להשבחת הניקיון או צבע של היהלום הוא אסור בתכלית האיסור, ויגרור הרחקה ונידוי מיידיים מכל הבורסות לתכשיטים בעולם".

לבן, נקי, מסחרי ולא רלוונטי

black diamondשיטות הטיפול ביהלומים, אומר הגמולוג יקר, אינן מתמקדות אך ורק בזירוז תהליך הייצור של היהלומים, אלא באות לידי ביטוי גם בשינוי צבע היהלום, השפעה על רמת הניקיון של היהלום, חיזוק הברק וחידוד השקיפות של היהלום. "הטכניקות לטיפול ולזיוף יהלומים רבות ומגוונות. חלקן פשוטות וזולות, כמו ליטוש זכוכית והחדרה של נייר אלומיניום קטנטן ליצירת ברק וזוהר; ציפוי היהלום בפילים מוכספים (כמו עדשות 'מראה' של משקפי-שמש) ואפילו צביעת היהלומים בלק לציפורניים בניסיון ליצור צבעים שמדורגים גמולוגית כנדירים ויקרים.

"שיטות אלו אינן עמידות לאורך זמן, והזיוף של היהלום יבלוט במהרה גם לעין בלתי מזוינת. לכן, זיופים מסוג זה בדרך-כלל לא יימכרו בחנויות תכשיטים בעלות שם וכתובת קבועה, אלא באמצעות סוכני מכירה שעוברים מדלת לדלת או בדוכנים של שווקים מזדמנים.

"הבעיה בזיהוי יהלומים סינתטיים ויהלומים מזויפים הופכת להיות הרבה יותר מסובכת כששיטות הטיפול באבני החן משתדרגות ונהיות מתוחכמות יותר כתוצאה משילובם של טיפולים רדיואקטיביים, שינויי לחץ אטמוספרי והפרשי טמפרטורה קיצוניים. טיפולים אלו עובדים באופן ישיר על הקשרים המולקולריים של היהלום, ויוצרים דגם דמוי יהלום טבעי, כך שגם באמצעות עזרי-הגדלה מקצועיים במעבדות הגמולוגיות קשה מאוד לעמוד על ההבדלים שבין יהלום החיקוי ליהלום הטבעי".

הגמולוג הבכיר, מר יהודה יקר מוסיף שהטעיה נוספת שנהוג להשתמש בה בענף היהלומים היא שימוש במינוח "לבן, נקי, מסחרי", ששגור פעמים רבות בפי המגישים הנלהבים של ערוץ הקניות, ובפועל אינו משקף כלל ערכים גמולוגיים רלוונטיים. עלותם של אמצעי-ההגדלה האופטיים והאלקטרו-אופטיים במעבדות הגמולוגיות (gemological laboratories) , שמחייבים מרכזים גמולוגיים בעולם (world gemological institutes), מגיעה למיליוני דולרים ומצריכה הזרמת כסף קבועה לצורכי הבדיקות הגמולוגיות והאחזקה שוטפת. המרכז הבינלאומי לגמולוגיה (GCI- לשעבר IGC) הוא תולדה של שיתוף-פעולה פורה בין חברת ההשקעות האמריקנית Gosford לתעשיית היהלומים הישראלית.

המרכז הבינלאומי לגמולוגיה (GCI- לשעבר IGC) מספק שירותי גמולוגיה לתעשייה המקומית והבינלאומית של אבני-החן – דירוג יהלומים (diamond grading), דיוק ברמת הצבע של היהלומים, מיון, תיעוד, אימות תעודות גמולוגיות (diamond and gem certificate) שמונפקות ונסחרות בעולם (כולל תעודות של מסחר יהלומים באינטרנט), ודירוג אבנים שמשובצות בתכשיטים.
עלות בדיקה סטנדרטית של היהלומים נעה בין 53 ל-73 דולר לקראט, תלוי בסוג הבדיקה הגמולוגית. הבדיקות הגמולוגיות נעשות במעבדות הגמולוגיות באמצעות עזרים אופטיים ואלקטרו-אופטיים, בתאורות שונות. לעתים יש צורך להקפיא את האטומים שבאבן במינוס של 194 מעלות, ולאמוד את שוויה באמצעות מיקרוסקופ אלקטרוני מדויק. עלותה של בדיקה זו עשויה להגיע לכ-1,000 דולר לקראט.

במקרים מסוימים, המרכז הבינלאומי לגמולוגיה (GCI- לשעבר IGC) אף משמש כבורר ומכריע בסוגיות שבהן אין תמימות-דעים בקרב גמולוגים ממעבדות גמולוגיות זרות. כך, לפני מספר חודשים קיבל המרכז (GCI- לשעבר IGC) פנייה משני אנשי עסקים צרפתים. בין השניים התבצעה עסקת מכירה ורכישה של שרשרת, עגילים וצמיד שמשובצים ביהלומים ובאמרלדים, בעלות של מיליון אירו. לאחר ביצוע העסקה פנה הקונה לצורף שהכיר באופן אישי, שהעריך את סט התכשיטים במחיר שלא יעלה על 300 אלף אירו. התכשיטים נשלחו לבדיקה גמולוגית במעבדה גמולוגית בארצות-הברית, שהעריכה את שוויים של התכשיטים ב-1.5 מיליון אירו. הוחלט שהמעבדה הגמולוגית בישראל תהיה זו שתיתן את המילה האחרונה. המעבדה הגמולוגית הישראלית הגיעה לכלל החלטה והעריכה את התכשיטים (jewelry appraisal) בסכום שזהה לסכום המכירה.

למאמרים נוספים בנושא יהלומים סינטטיים לחץ כאן

למאמרים בנושא טיפולים ביהלומים לחץ כאן

About author:

תנאי שימוש למאמרים - לחצו כאן